Tramvay mağduru esnaf için gerekeni yapacaklarmışTramvay mağduru esnaf için gerekeni yapacaklarmış :İzmit Belediye Meclisi’nin 2017 yılındaki ilk toplantısı bugün gerçekleştirildi. 16 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste Tramvay esnafının mağduriyeti ve kent genelinde yaşanan elektrik kesintileri gündeme damga vurdu. Başkan Doğan tramvay esnafı ile ilgili çalışmaların yapılacağını belirtti, elektrik ve su kesintileri ile ilgili Büyükşehir ve Kocaeli Valiliği’ne meclis üyeleri tarafından baskı yapılması gerektiğini ifade etti

İzmit Belediye Meclisi’nin 2017 yılındaki ilk toplantısı bugün Belsa Binası 9. Kat Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başkanlık ettiği mecliste 16 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. İlçemiz sınırları içinde çalışmaları devam eden Tramvay Projesi dâhilinde mağduriyet yaşayan esnafların müşterek ihtiyaçlarının tespit edilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe ile Çevre Sağlık Komisyonlarının 27.12.2016 tarihli raporu da görüşülen maddeler arasında yer aldı.

ZOR BİR YIL GEÇİRDİK
Meclis açılış ve yoklamanın ardından Başkan Doğan’ın konuşmasıyla devam etti. Doğan, “Zor bir yıl geçirdik. Bu zorlukların hepsini geride bıraktık. Birlik beraberlik içerisinde geleceğe yürüyoruz. En son ülkenin birlik ve beraberliğine bir anlamda bekasına kast edenler yeni bir oyunla yılbaşı gecesi ortaya çıktı ve masum insanların kanına girdi. Bir kısmı misafirlerimizdi. Bizim gözümüzde bu ülkenin üzerinde yaşayan hiçbir kimsenin diğerinden farkı yok. Camiye de pazara da eğlence mekanına yapılan terör eyleminin birbirinden farkı yoktur. Ölen insanlar aynıdır. Terörü bir kez daha lanetle kınıyoruz.

NORMAL DEĞİL
Şehitler verdik. Sarı çizmeyle gittiğim şehit benim bebekliğinden beri baktığım hastamdı. Bunlar bizi yıldırmayacak, kamçılayacak. Gücümüzü daha da arttıracağız. 2017’de İzmit Belediyesi daha iyi işler yapacağız. Ayrılıklarımızı daha kolay telafi edeceğiz. Bu mücadelenin sonuçlanması kıyamete kadardır. Yeni yılın ülkemize, bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Bizde belirli bir ırk ayrımı yoktur. Acılarla dolu bir yıl. Bugün Serdar Mahalle muhtarımızı da yolculadık. CHP’liler yaşanan elektrik ve su kesintilerinin gündeme alınmasını isterken talepleri kabul edilmedi fakat konu ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan mecliste bilgilendirmelerde bulundu. Doğan şunları ifade etti: “Sorunların bizim dışımızda değerlendirilmesi mümkün değil.

RAHATSIZLIK DUYUYORUZ
Burada özellikle İzmit’te yaşayan insanlarımızı etkileyen olayları konuşmamız doğru. Özellikle elektrik kesintileri konusu maalesef geçtiğimiz yıllarda da benzer bir şekilde oldu. Bu sefer ciddi sayıda mahallemiz, köyümüz, merkezde de karşı taraflarda da belirli bir süre kesintileri yaşadık. Bu hizmeti veren kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler oldu. Bundan çok ciddi bir şekilde rahatsızlık ve üzüntü duyuyoruz ama maalesef birtakım ana hatlardaki sorunlar ve bana göre yatırımların o bölgelerde zayıf kalması nedeniyle bu sonuçlar doğuyor. 2009 yılı içerisinde de bu konuları en fazla gündeme getiren, beni saldırgan olarak nitelendirilenlerden biriyim.

VALİLİĞİ VE BÜYÜKŞEHİR’İ ZORLAYACAKSINIZ
Eksiklik hala sürüyor, acı ama gerçek. Evinde hastası olan vatandaşın elektriği gidiyor. Bir iki gün nasıl yapacağız. Isınmak sıkıntı. Buna benzer çoluk çocuk var okula gidiyor. Burada ciddi bir yatırım planlamasına ihtiyaç var. Milletvekilleri de her yetkililer de biliyorlar. Bu konu ilgili kuruluşların sorumluluğunda bizim de takibimizde. Sizin de zorlamanız gerekiyor, meclis üyesisiniz. Valiliği de Büyükşehir’i de zorlayacaksınız. Sularla ilgili kısım da var. Altyapı kısımlarına girmeyeceğim. Belediyemiz yağmur saatlerinden itibaren zaten teyakkuzdaydık. Ana yük İSU ve itfaiye ekiplerindedir. Bizler de destekçi olduk. Ertesi gün de ben de sahada dolaştım. Tüm ekip oradaydı. 20’nin üzerindeki yeri gezip gördük ve zarar sadece malzemelere gelmiş. AFAD tespitlerini yaptı. Ailelerin barınma ihtiyaçları karşılandı. İşletmeler zarar gördü, makineler zarar gördü. Yahya Kaptan’da bazı evlerin bodrumlarında sıkıntı oldu. Orada belli sayıda konut için seferber olundu. Belirli destekler verilecektir.

TRAMVAY ESNAFI GÜNDEME GELDİ
İlçemiz sınırları içinde çalışmaları devam eden Tramvay Projesi dâhilinde mağduriyet yaşayan esnafların müşterek ihtiyaçlarının tespit edilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe ile Çevre Sağlık Komisyonlarının 27.12.2016 tarihli raporu Mecliste tramvay Komisyon raporu hakkında Komisyon Başkanı Hayrettin Ünlü bilgilendirmede bulundu. Ünlü raporun sonuçları ile ilgili kısa değerlendirmesinde “Yapılabileceklerin sınırlı olduğunu bildiği halde Doğan ve belediye meclis üyelerimizin de desteğiyle sıkıntılar araştırılmış ve toplantılar yapılmıştır. Komisyonumuz Büyükşehir ile bir toplantı yapmış, belediyemizin ilgili müdürleri ile de tek tek toplantılar yapılmıştır.

KOMİSYONUN TALEPLERİ
Komisyonumuzun tespit ettiği istek çözüm önerileri ve tavsiyelerimiz: Esnafımız çalışmaların bir an önce bitmesini istemektedir. Bu nedenle çalışmaların hedeflenen tarihe uygun bitirilmeli. Esnafımızın ekonomik mağduriyet yaşadığı bilinmektedir. Bu nedenle faizsiz kredi konusunda ilgili kurumlarla görüşmeler yapılmalı. İşgaliye bedellerinin belirli bir süre alınmaması. Başta belediyemiz olmak üzere İzmit halkının bu bölge esnafından alışveriş yapması. Eski borçlarının tahsili hakkında kanun kapsamında olmayanların ötelenmesi. “ Sunumun ardından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, hem Büyükşehir Belediyesi hem de İzmit Belediyesi tarafından gereken çalışmaların yapılacağını belirtti.

Kaynak : www.kocaelibarisgazetesi.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.