TÜDEMSAŞ Vagon Sektörünün Öncüsü OlacakTÜDEMSAŞ Vagon Sektörünün Öncüsü Olacak :Vali Gül, “Tüdemsaş dünya da ve Türkiye’deki  ihtiyaçlarını belirleyecek, standartlarını oluşturacak ve vagonları oluştururken özel sektöre üretim yapacak. Dolayısı ile de gelecekte Tüdemsaş gibi 5 tane 15 tane fabrika olacak. Yani bir bakacağız Tüdemsaş’ın işini yapan ve Tüdemsaş’ın dışındaki yerlere de ihracat yapan onlarca firma olmuş olacak. Kendi yan sanayisini oluşturmuş olacak.” Vali Gül: “orta ölçekte bir sanayi oluşsun diyoruz. Bu orta ölçekte ki sanayiyi de inşallah amacımız yüz tane ellişer metre karelik dükkan yapacağız. Bu dükkanları tek şart ile tahsis edeceğiz. Yani satmayacağız, kiralamayacağız, bedava vereceğiz. Küçük sanayi sitesinde mevcut işletmesi olup ve geçtiğinde ilave 15 kişi çalıştıracaksa bu adama 10-15 yıllığına dükkanı vereceğiz. Amacımız istihdamın artması. Bu neyi getirecek? 100 tane dükkanda 15’er kişiden bin 500 kişinin ilave istihdam edilmesini sağlayacağız. ”

Vali Davut Gül bin 500 kişinin istihdamı için hazırladıkları proje ve Tüdemsaş’ın gelişmesi için yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yıllar sonrası için Tüdemsaş’ın kendi yan sanayisini oluşturacağını belirten vali Gül, “Tüdemsaş dünya da ve Türkiye’deki vagon ihtiyaçlarını belirleyecek, standartlarını oluşturacak ve vagonları oluştururken özel sektöre üretim yapacak. Dolayısı ile de gelecekte Tüdemsaş gibi 5 tane 15 tane fabrika olacak. Yani bir bakacağız Tüdemsaş’ın işini yapan ve Tüdemsaş’ın dışındaki yerlere de ihracat yapan onlarca firma olmuş olacak. Kendi yan sanayisini oluşturmuş olacak” dedi.

TÜDEMSAŞ KÜMELEŞMEYİ SAĞLAYACAK

“Tüdemsaş’a biçilen rol ve Tüdemsaş’ın vizyonu da şu; “Biz Tüdemsaş’ın tek başına bir şey üretmesini ve bunu satmasını çok arzulamıyoruz. Tüdemsaş büyüyecek, Tüdemsaş gelişecek ama Tüdemsaş kümeleşmeyi sağlayacak. Kalıcı olan o, tıpkı Bursa gibi.” Diyen vali Gül şöyle konuştu: “Yoksa Tüdemsaş tek başına kaldığında diyelim ki 10 sene sonra, 20 sene sonra 100 sene sonra Tüdemsaş’ı ortadan kaldırdığınız da Sivas’a hiç bir şey kalmamış olacak. Ama Tüdemsaş sektörü canlandırırsa o kümeleşmeyi sağlarsa biri olmazsa diğeri olur, diğeri olmaz ise diğeri olur. Ve nihayetinde bizden yer tahsisi talebinde bulunan insanlar ciddi anlamda dünya da iş yapan Türkiye’de iş yapan holding düzeyinde olan yerler. Bunların Sivas’a ciddi katkısı olacak.”

BİN 500 KİŞİNİN İLAVE İSTİHDAM EDİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Ayrıca orta ölçekte bir sanayi oluşturmak istediklerini söyleyen vali Gül, “Üçüncü etapta da şunu yapacağız. Bu özel firmalara makine üretecek, parça üretebilecek orta ölçekte bir sanayi oluşsun diyoruz. Bu orta ölçekte ki sanayiyi de inşallah amacımız yüz tane ellişer metre karelik dükkan yapacağız. Bu dükkanları tek şart ile tahsis edeceğiz. Yani satmayacağız, kiralamayacağız, bedava vereceğiz. Küçük sanayi sitesinde mevcut işletmesi olup ve geçtiğinde ilave 15 kişi çalıştıracaksa bu adama 10-15 yıllığına dükkanı vereceğiz. Amacımız istihdamın artması. Bu neyi getirecek? 100 tane dükkanda 15’er kişiden bin 500 kişinin ilave istihdam edilmesini sağlayacağız. Bu hemen üç ayda beş ayda olacak mı* olmayacak. Ama proje aşaması, yerin seçilmesi, finansmanının bulunması süre ister. Ama ben şuna inanıyorum iyi bir proje finansmanını bulur. Zaman içerisinde adım adım etap etap diğer projelerimizle de eş zamanlı olarak bunları hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.sivasmemleket.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.