Bu hafta 3 milyar Çinli yolculuk yapacakÇin’deki bahar bayramında yaklaşık 3 milyar kişi yolculuk yapacak. Bu yıl yurtdışını tercih eden Çinlilerin en gözde destinasyonlarını ise şu bölge ve ülkeler oluşturuyor, Güney Amerika ülkeleri, Türkiye ve Mısır.

Çin’in geleneksel takvimine göre yeni yılın da başlangıcı sayılan Bahar Bayramı, bu yıl 28 Ocak’ta başladı. Bahar Bayramı’yla Horoz Yılı’na girilirken, resmi tatil 27 Ocak-2 Şubat tarihlerini kapsıyor. Söz konusu dönemi kapsayan 2017 yılı Bahar Bayramı’nda yaklaşık 3 milyar Çinli’nin yolculuk yapması öngörülüyor.

Çinliler’in en yoğun kutladıkları Bahar Bayramı tatilinde uçak, otobüs ve tren biletleri tükeniyor. Bu durumda geleneklerine bağlı olarak bayramı evinde ailesiyle birlikte geçirmek isteyen, çoğu kez birden fazla aktarmayla gidecekleri yere ulaşıyor.

Çin Uluslararası Radyosu’nun (CRI) Türkçe bölümünün haberine göre, Başkent Beijing’de 2017 yılı Bahar Bayramı trafiğine ilişkin bir telekonferans yapıldı. Konferansa, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Ulaştırma Bakanlığı, Çin Demiryolu Genel Şirketi, Çin Sivil Havacılık Dairesi ve Kamu Güvenliği Bakanlığı gibi 11 kuruluştan yetkililer katıldı. Çin Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Lian Weiliang, ilk tahminlere göre, bayramda yaklaşık 3 milyar kişinin yolculuk yapacağını belirtti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da demiryolu, Bahar Bayramı trafiğinde en büyük rolü üstlenecek. Çin Demiryolu Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Li Wenxin, bayram boyunca demiryolunu kullanan yolcu sayısının 352 milyonu bulacağını ifade etti. Wenxin, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,7’lik bir artış göstereceğini ve günde ortalama 8 milyon 800 bin yolcu taşınacağını kaydetti.

Kaynak : www.turizmdebusabah.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.