Bursa raylı sistemler sektöründe hedef pazar AvusturyaBursa raylı sistemler sektöründe hedef pazar Avusturya :Ekonomi Bakanlığı destekleriyle, BTSO tarafından yürütülen Raylı Sistemler UR-GE Projesi’nde ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirildi.

Bursa Raylı Sistemler Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında, Bursa Raylı Sistemler Kümelenmesi (BURAY), hedef pazar olarak belirlediği Avusturya’ya hızlı bir giriş yaptı. BTSO Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Altan, BURAY Başkanı Taha Aydın ve 14 farklı firmadan 23 katılımcının yer aldığı BTSO Heyeti, Avusturya Ekonomi Odası ve MÜSİAD Avusturya’da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirirken; raylı sistemler sektöründe dünya devleri arasında yer alan Siemens ve Bombardier firmalarının Viyana’daki üretim tesislerini de yerinde inceledi. Firmalar son olarak ise Avusturya Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Maslahatgüzar Kaan Orbay ile bir araya geldi.

İLK PROGRAM AVUSTURYA EKONOMİ ODASI’NDA

Programın ilk gününde firmalar, Avusturya Ekonomi Odası’nda düzenlenen etkinlikte Avusturya Devlet Demiryolları ve Demiryolları Sanayiciler Birliği yetkilileriyle bir araya geldi. 450 bin üyeye sahip olan Avusturya Ekonomi Odası’nın Güneydoğu Avrupa Sorumlusu Konstantin Bekos tarafından ağırlanan firmalar, gerçekleştirilen toplantının ardından Avusturya Demiryolları Sanayicileri Birliği Genel Müdürü Ronald Chodazs, Avusturya Devlet Demiryolları Ar-Ge Sorumlusu Wolfgang Zottl ve Satın Alma Sorumlusu Stefan Braun ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

“MÜSİAD İLE İLİŞKİLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Avusturya’daki temaslarını sürdüren BTSO Heyeti’nin bir sonraki durağı ise MÜSİAD Avusturya’nın Viyana’daki merkezi oldu. MÜSİAD Avusturya Başkanı Faruk Can ve MÜSİAD Avusturya üyeleri ile bir araya gelen proje katılımcısı firmalar, iş birliği imkanlarını değerlendirdi. Toplantıda konuşan BTSO Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Altan, BTSO olarak MÜSİAD ile olan ilişkilere çok önem verdiklerini söyledi. BTSO üyeleriyle MÜSİAD Avusturya üyesi iş adamlarını bir araya getirerek yeni iş birliklerinin yolunu açmak istediklerini ifade eden Altan, “Türkiye-Avusturya ticaretinde, ticaret fazlası veren taraf Türkiye. Bu başarıyı artırarak sürdürmeyi arzu ediyoruz. Amacımız firmalarımızın tanışmalarını sağlamak ve yeni iş birlikleri oluşmasına öncülük etmek.” dedi.

“MÜSİAD AVUSTURYA, BTSO’NUN DA BİR ŞUBESİ”

MÜSİAD Başkanı Faruk Can ise MÜSİAD Avusturya’nın 25 yıldır faaliyette olduğunu söyledi. MÜSİAD Avusturya’nın Türk iş adamlarının Avusturya’daki en önemli temsil kuruluşu olduğunu dile getiren Faruk Can, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. BTSO’nun da bu yönde yaptığı çalışmaları gururla takip ettiğini söyleyen Başkan Can, “MÜSİAD Avusturya olarak her türlü iş birliğine hazırız. Bizlerin ortak hedefi Türk firmalarının buradaki ticaret hacimlerini artırmak. Bu sebeple MÜSİAD Avusturya’yı, BTSO’nun da bir şubesi olarak görebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

SİEMENS TÜRKİYE’YE YATIRIM HAZIRLIĞINDA

Raylı Sistemler UR-GE Projesi kapsamında Bursalı firmalar, sektörün devleri arasında gösterilen Siemens ve Bombardier firmalarının Avusturya’daki üretim tesislerini de yerinde inceledi. Siemens Satış Müdürü Christoph Masopust ve Satın Alma Sorumlusu Manuel Harms ile Bombardier Hafif Raylı Taşıtlar Bölüm Müdürü Marcus Pfaff ve Satın Alma ve Tedarik Zinciri Müdürü Andreas Tober ile görüşen firmalar, yeni iş birlikleri konusunda önemli mesafeler katetti.

Bursa’nın sanayideki tecrübesinin yüksek seviyede olduğunu ifade eden Siemens ve Bombardier yetkilileri, Bursalı firmalarla iş birliği gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Siemens’in hedefleri hakkında konuşan Satış Müdürü Christoph Masopust, Siemens’in Viyana’daki üretimini destekleyecek yeni bir yatırım arayışında olduğunu belirtti. Masopust, “Buradaki tesisimizde 1200 işçiyle yılda 450’ye yakın araç gövdesinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Çok kaliteli bir mühendislik yapısına sahibiz. Ancak avronun yükselişi ve diğer sebeplerden ötürü tesisimiz rekabetçiliğini kaybetmeye başladı. Bu fabrikadaki üretimimize destek olacak yurt dışında yeni bir yatırım yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

“GENİŞ BİR YERLİ TEDARİKÇİ HAVUZU VAR”

Türkiye’de gelişen altyapı çalışmalarıyla birlikte raylı sistemler sektöründe önemli bir yerli tedarikçi havuzu oluştuğunu belirten Masopust, Bursa’nın da önemli bir potansiyeli olduğunu kaydetti. Bursa’nın ciddi bir sanayi geçmişi olduğunu dile getiren Masopust, “Otomotivin baskıcı üretim hızına alışkın bir şehir Bursa. Raylı sistemler sektöründe de gerçekten önemli bir pazara sahip. Aslında biz Bursalı firmaları bulmak istiyorduk ancak sizler buraya kadar geldiniz. Bu da bizi çok mutlu etti.” şeklinde konuştu.

İstanbul’daki metro ihalesi başta olmak üzere tüm projelerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yüzde 51 yerlilik şartı getirildiğini hatırlatan Masopust, bu yüzden yerli tedarikçiye fazlasıyla ihtiyaç duyduklarını söyledi. Türkiye’ye ilk etapta 80 milyon avro yatırım yapacaklarını ifade eden Masopust, yerli tedarikçilerden tüm yurt dışı projelerinde de faydalanmak istediklerini sözlerine ekledi.

BOMBARDİER’DEN BURSALI FİRMALARA YEŞİL IŞIK

Bursa’yı yakından takip ettiklerini belirten Bombardier Hafif Raylı Taşıtlar Bölüm Müdürü Marcus Pfaff ise halihazırda Bursa’da iş birliği gerçekleştirdikleri firmalar olduğunu söyledi. Türkiye’deki projelerin sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Pfaff, yerlilik şartı getirilmesinin Türk sanayisine ve mühendisliğine olumlu yansıyacağını ifade etti. Bombardier olarak yatırım ortağı arayışında olduklarını kaydeden Pfaff, Bursalı firmalarla yeni iş birliklerine açık olduklarını da sözlerine ekledi.

VİYANA TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE ZİYARET

Yurt dışı pazarlama faaliyetinin son durağı ise Viyana’daki Türkiye Büyükelçiliği oldu. Maslahatgüzar Kaan Orbay ve Ticaret Müşaviri Ayşe Şule Özdoğan ile bir araya gelen firmalar, Avusturya pazarı hakkında bilgiler aldı. Maslahatgüzar Orbay, iki ülke arasında dönemsel olarak siyasi sıkıntılar yaşansa da Avusturya’da Türk iş insanlarına karşı herhangi bir ön yargı bulunmadığını söyledi. Bursalı firmaların başarılarıyla gurur duyduklarını ifade eden Maslahatgüzar Orbay, “Ülkemizi sizler kalkındırıyorsunuz. Sizlerin başarılarınızla başımızı dik tutuyoruz. Türkiye’de birçok sıkıntı var deniliyor ancak durum ortada. Avusturya’ya olan ihracatımız artışını sürdürüyor. Bizler de burada elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya gayret ediyoruz.”dedi.

Ticaret Müşaviri Ayşe Şule Özdoğan ise Bursa’nın raylı sistemler sektörüne yönelmesinin önemine değindi. Sektörün ekonomik kalkınma ve istihdam açısından büyük değer taşıdığını ifade eden Özdoğan, Bursalı firmaların hedef pazar olarak Avusturya’yı belirlemelerinin de yerinde bir karar olduğunu vurguladı.

Kaynak : www.bursadabugun.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.