Burulaş yasak havaalanına nasıl uçtu

Burulaş yasak havaalanına nasıl uçtu :Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sadece amatör ve sportif uçuşların kullanımına açılan Yunuseli Havalimanı’ndan 1 Şubat’tan itibaren Burulaş’ın deniz uçağı seferleri yaptığı ortaya çıktı.


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sadece amatör ve sportif uçuşların kullanımına açılan Yunuseli Havalimanı’ndan 1 Şubat’tan itibaren Burulaş’ın deniz uçağı seferleri yaptığı ortaya çıktı.

Bursa Yenişehir Havalimanı’nın açılmasından sonra 2001 yılında uçuşlara kapatılan ve 1 Şubat’tan itibaren amatör ve sportif havacıların kullanımına açılan Yunuseli Havalimanı’nı ticari uçuşlar için kullanan Burulaş’ın seferleri durduruldu. 1 Şubat’tan itibaren Yunuseli Havalimanı’ndan Haliç’e deniz uçaklarıyla seferler düzenleyen Burulaş’ın seferlerinin uygunsuz olduğu gerekçesiyle durdurulduğu öğrenildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sadece amatör ve sportif havacılık için kullanıma açtığı havalimanından ticari uçuşlar yapan Burulaş’ın kulesi, itfaiyesi ve diğer gerekli alt yapısı olmayan havalimanından sefer düzenlemesinin sivil havacılık kurallarına aykırı olduğu kaydedildi.

Burulaş’ın, yaklaşık iki hafta boyunca bu havalimanından nasıl seferlerine devam edebildiği ise merak konusu oldu.
Öte yandan Skyline’a ait uçakların da Yunuseli Havalimanı’ndan ticari uçuşlar yaptığı ve bu uçuşların da SHGM’nin müdahalesiyle sona erdirildiği öğrenildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Bursa Belediyesi sınırları içindeki Yunuseli Meydanı’nın iniş şeridi olarak kullanılmasına yönelik başvuruyu Ocak 2016’da onaylamıştı. SHGM’den Yunuseli Havalimanı’na ilişkin yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“ SHGM’nin sivil hava araçlarının havaalanları ve heliportlar haricindeki iniş şeritlerini kullanabilmeleri ve amatör havacılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yayımlandığı İniş Şeritleri İnşa Edilmesi ve Kullanılması Talimatı kapsamında izinlendirilen Yunuseli Meydanı’na uçuş operasyonları düzenlenebilecektir.”

Kaynak : www.airporthaber.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar