Dut ağaçları tramvay kurbanı oldu



Dut ağaçları tramvay kurbanı oldu :İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şair Eşref Bulvarı’ndaki ray döşeme çalışmaları kapsamında 50 yıllık dut ağaçlarını tahrip etti. Birçok ağacın kökü zarar görürken, ortada kalan köklere ise beton döküldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şair Eşref Bulvarı’nda yapımına başladığı ray döşeme çalışmaları 50 yıllık dut ağaçlarını kuruma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Konak Tramvayı çalışmaları kapsamında dut ağaçları tahrip oldu. Çalışmalarda birçok ağacın kökü koparıldı. Kalan ağaç köklerinin üzerine de beton döküldü. Çalışmalar kapsamında daha önce de gündeme gelen ağaç kesilme talebine çevrecilerden gelen tepkilerden sonra Aziz Kocaoğlu, ağaçların kesilmeyeceğinin sözünü vermişti. Bu sefer ne söyleyeceği ise merak konusu oldu.

KURUYABİLİR
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2015’te temelini attığı Konak Tramvayı projesi kapsamında yaklaşık 1 ay önce Alsancak Şair Eşref Bulvarı’nda ray döşeme çalışmalarına başladı. Yapılan çalışmalar sonucunda 50 yıllık dut ağaçlarına gereken özen gösterilmedi. Birçok ağacın kökü zarar görürken, ortada kalan ağaç köklerine ise beton döküldü. Çevreciler ise yaşananlara tepki göstererek kökleri zarar gören ağaçların belli bir süre sonra kuruyacağını öne sürdü. Daha önce proje kapsamında kesilmesi gündeme gelen, daha sonra çevrecilerden gelen tepkiler üzerine revizyona giderek kamuoyuna dut ağaçlarını kesilmekten kurtardıklarını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi dut ağaçlarının zarar görmesiyle yeni bir fiyasko ile karşı karşıya kaldı. Her fırsatta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci yatırımları ile öğünen Başkan Kocaoğlu’nun yaşanan ağaç katliamı karşısında ne söyleyeceği merak konusu oldu.

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri



İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.