Kocaelide, Haydarpaşa-Adapazarı banliyö seferleri için hazırlık başladıKocaelide, Haydarpaşa-Adapazarı banliyö seferleri için hazırlık başladı :İzmit halkının yıllardır özlemle beklediği Haydarpaşa-Adapazarı hattında çalışacak banliyö tren seferleri konusunda umut verici gelişme yaşandı.

İSTASYONLARA PERON
Halen Pendik-Arifiye arasında günde karşılıklı 5 sefer yapan banliyö trenleri Sapanca-İzmit ve Gebze İstasyonları’nda duruyor. TCDD, Derince, Körfez ve Dilovası’nda banliyö trenler için yeni istasyonlar yaptırmak amacıyla ihaleye çıkıyor. Kartepe Belediyesi de Derbent İstasyonu’nu yenileyerek, banliyö trenlere hazır hale getiriyor.

MAYIS’TA OLABİLİR
Mevcut demiryolunda Yüksek Hızlı Tren ile birlikte banliyö trenlerinin de çalışabilmesi için, sinyalizasyon sistemini yenilemek gerekiyor. TCDD’nin bu konuda da çalışma yaptığı, ara istasyonların yenilenmesi, yeni peronların yapılmasıyla birlikte önümüzdeki mayıs ayından itibaren Pendik-Arifiye arasındaki güzergâhta çok sayıda istasyonda duran banliyö trenlerinin çalışması bekleniyor.

İSTASYON VE GÜMRÜK
Derince’nin en eski, en köklü mahallesi olan Deniz Mahallesi’ne büyük katkı sunacak olan tren istasyonunun yeniden faaliyete geçmesi ile altyapı ve üstyapısı yenilenen İstasyon Caddesi’ndeki ticari canlılık artacak. Gümrük Müdürlüğü’nün 7 yıllık aranın ardından Mayıs ayında yeniden ilçeye kazandırılacak olması ve liman entegrasyonu projesinin bölgeye sağlayacağı istihdamın da birleşmesi ile birlikte Deniz Mahallesi ve İstasyon Caddesi, eski günlerine geri dönecek.

TREN DERİNCE’DE DE DURACAK
TCDD’nin Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerini başlatmasının ardından yeniden hizmete sunduğu Arifiye-Pendik arasındaki banliyö treni günde beş sefer yapıp, Arifiye, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik duraklarında duruyordu. İlçe halkının talepleri doğrultusunda harekete geçen Başkan Bulut, bu duraklar arasında Derince’nin de yer alması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü nezdinde yoğun girişimlerde bulundu. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un bu girişimlerinin ardından konuyu değerlendiren bakanlık yetkilileri, Mayıs ayı itibariyle Derince Tren İstasyonu’nun da banliyö treninin duracağı duraklar arasında yer almasını kararlaştırdı.

Başkan Bulut, bu gelişmenin özellikle Deniz Mahallesi’nin ticari yaşamına katkı sunacağını söyledi. Proje kapsamında restorasyonu tamamlanan ve halen Derince Belediyesi Evlendirme Memurluğu olarak hizmet veren Tarihi Gar Binası da TCDD’ye devredilecek. TCDD bu binayı hem bilet satış yeri hem de kurumsal faaliyetlerin gerçekleşeceği idari merkez olarak kullanacak.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.