Konak Tramvayında Son DurakKonak Tramvayında Son Durak :4 ay önce Karataş-Göztepe iskelesi arasında kıyı düzenlemesi yapan Büyükşehir projede Konak Tramvayı’nın güzergahını düşünmedi. Durum böyle olunca tramvay raylarının döşenmesi yarıda kaldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karataş-Göztepe İskele arasındaki sahil düzenleme çalışması sırasında, Konak Tramvayı’nın deniz tarafından geçecek olan güzergahı göz ardı etmesiyle skandala imza attı. Üçkuyular’dan Konak yönüne ilerleyen ray döşeme çalışmaları Mithatpaşa köprü durağının bulunduğu bölgede kıyı düzenleme projesi ile çakıştı. Ray döşeme işleminin devam etmesi için henüz yapılalı 4 ay bile olmayan kaldırım ve yeşil alanların sökülmesi gündeme geldi. İzmir Büyükşehir çatısı altındaki birimler arasındaki kopukluğun en bariz örneği Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda, köprü durağının olduğu bölgede yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2015 yılı Ekim ayında ‘İzmir kıyı deniz projesi’ kapsamında Karataş ile Göztepe Vapur iskelesi arasında kalan yaklaşık 3.4 kilometrelik sahil bandını düzenlemek için ihaleye çıktı. İhaleyi 7 milyon 140 bin lira ile bir inşaat firması aldı. Düzenleme kapsamında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın deniz tarafında kalan bölümde yer alan yürüyüş yolları yenilendi, bisiklet yolları oluşturuldu. Oturma grupları, aydınlatma elemanları ve yeşil alanlardaki sulama sistemi baştan aşağı değişti. Yine aynı düzenleme kapsamında deniz tarafındaki yeşil doku zenginleştirildi, kaldırımlar yenilendi.

Çalışmalar sırasında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ile deniz arasına çekilen demir perdeler, vatandaşın denizle olan ilişkisini kestiği ve kötü görüntü oluşturduğu için o süreçte eleştiri konusu oldu. Çalışmalar 2016 yılı Kasım ayında tamamlandı. Bir yandan kıyı düzenleme projesi sürerken diğer yandan da Büyükşehir, tramvay projesi kapsamında Üçkuyular Hava Eğitim Komutanlığı önünden başlayarak kara ve deniz tarafında ray döşeme çalışmalarına başladı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Önce Göztepe ile Üçkuyular Vapur iskelesi arasında yapımı tamamlanan ve 3 milyon 7 bin liraya mal olan kıyı düzenlemesi ray döşeme çalışmalarından nasibini aldı. Yeni yapılan ve granit taş döşenen kaldırımlar bir bir kırıldı.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.sabah.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.