Konyaya tramvay projesi 98 yıl önce sunulmuşKonyaya tramvay projesi 98 yıl önce sunulmuş :98 yıl önce 1919 yılında Konya’dan Sille ve Meram’a toplu ulaşıma yönelik tramvay yapılması için proje sunulmuş.

Tarihçi Yazar Hasan Basri Sayı’nın yaptığı çalışmalara göre Konya’da toplu ulaşım çalışmaları 1906 yılında başlar. 1909 yılında ise atlı tramvay hizmeti devreye girer fakat beklenilen hizmeti üretememesi sonucunda 1924 yılında dönemin Konya Belediye Başkanı Kazım Gürel tarafından hizmetten kaldırılır.

“ELEKTRİKLE ÇALIŞAN TRAMVAY YAPILACAKTI”
1919 yılında Osmanlı topraklarında buharlı tren ve bazı kentlerde ise elektrikli tramvayların hizmet vermekte olduğunu söyleyen Tarihçi Yazar Hasan Basri Sayı, “20.yüzyılın başlarında demiryolunun faaliyete geçmesi ile Sille’den Konya’ya bir göç dalgası oluşmaya başladı, bu duruma Sille’nin ticari potansiyeli ve Konya’da yapılan atlı tramvayın işletim sorunları doğurması de eklenince Konya Sille arası ulaşımın sağlanması konusunda çözüm arayışları başladı. Daha sonrasında vatandaşlar Konya’dan Meram ve Sille’ye bir tramvay hattının yapılması için 8 Nisan 1919 yılında Demiryolu ve Limanlar Umum Müdürlüğü’ne toplu dilekçe vererek girişimde bulundu” dedi. Hasan Basri Sayı, Sille’ye tramvay inşası talep edilen tarihte Konya’da kuruluş amaçları içinde elektrikle çalışan tramvay tesisi kurmak olan bir şirketin bulunuşunun ise, Sille ve Meram’a yapılması istenen tramvayın elektrik enerjisi ile çalışmasının öngörüldüğü ihtimalini kuvvetlendirmektedir” dedi.

“RAPOR HAZIRLANMIŞ”
Tarihçi Yazar Hasan Basri Sayı’nın yaptığı çalışmalara göre Demiryolu ve Limanlar Umum Müdürlüğü, tramvay projesi ile ilgili rapor hazırlamış, yapılan değerlendirmeler sonucunda tespiti ile talep edilen tramvay hattının Sille ve Meram’a ayrı ayrı döşenmesi gerektiği söylenmiş. Projenin dönemin şartlarına göre usta işi olduğunu söyleyen Hasan Basri Sayı, “Raporda her iki merkeze de yapılması planlanan tramvay projesi mevki ve yollarının yetersiz olduğu belirtiliyor, teknik heyet yolların tramvay arabalarına ait rayların yükünü çekemeyeceği söylenmiş. Sille ve Meram bölgesinde tramvay hattının geçmesi düşünülen güzergâhlardaki su yollarına ait kanal ve hendeklerin mutlaka yapılması konusunda uyarılarda bulunuluyor. Bunun yanı sıra Meram ve Sille’nin yeşil alan dokusuna dikkat çekilip inşası planlanan tramvay güzergahındaki mevcut su yollarının bu girişimden etkilenmemesi gerektiğine dikkat çekiliyor” dedi.

Kaynak : www.anadoludabugun.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.