Leyla Atakan Caddesi’nin girişi kapanırsa İzmit trafiği ne hale gelecek?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Tramvayı (Akçaray) için inşaata başlarken, “550 gün sonra tramvay raylar üzerinden geçecek.” demişti.


Bu söz tutulamadı. Yarın itibariyle, inşaata başlama tarihinin üzerinden 570 gün geçmiş olacak. Belli ki, 600’ncü güne gelindiğinde de tramvay yürüyemeyecek. Gecikmenin nedenlerini çok tartıştık. Yeniden buna girmenin manası yok.
Ama iş, gözümüzün önünde gidiyor. Daha çok iş var ve asıl şehir içine yeni yeni giriliyor.

Tramvay yolu, Adliye’nin önünden aşağıya, D-100 kenarına iniyor. Buradan itibaren Halkevi’ne kadar D-100’e paralel gidiyor. Henüz hiç çalışma yapılmayan bir yer var. Tramvay yolu, Leyla Atakan Caddesi’nin D-100’le kesiştiği kavşaktan da geçecek. Ham yol açıldı. Yakında bu kesimde raylar döşenecek.

İzmit trafiğini şöyle bir düşünün. D-100’le şehir merkezi arasında yegane giriş çıkış noktası olarak Leyla Atakan Caddesi kaldı. Şimdi raylar döşenirken burası da kapanınca ne olacak? D-100’den gelen araç şehre giremeyecek. Şehrin içinden D-100’e çıkmak isteyen araç çıkamayacak.

Bence tramvay yolu inşaatının en kritik aşaması bu bölgede yaşanacak. Raylar döşenirken, D-100 ile Leyla Atakan Caddesi arasında giriş çıkış kapatıldığında İzmit perişan olacak.

Halkevi kavşağından giriş çıkış yok. Yakında Barlar Sokağı’nın yıkılan binalar bölümünden de raylar Gar’a doğru döşenmeye başlanacak. Eski Garajlar Kavşağı’ndan da şehir merkezine giriş çıkış kapanacak. Bir de Leyla Atakan girişi kapandığında, şehir içinde kalan araba D-100’e çıkamayacak, D-100’deki araba şehir içine giremeyecek.

Mimar Sinan Yaya Köprüsü yapılırken çok yazdım, yalvardım. “Yanlış yapıyorsunuz. Koruma kavşağını kapatmayın” dedim. D-100 ile şehir merkezi arasında giriş çıkış için Koruma kavşağı (eski Kuryapı kavşağı) kalmalıydı. Kapattılar.
Alemdar Caddesi üzerinden D-100 ile İnönü Caddesi birleştirilecekti. Bunu da yapmadılar. Şimdi, Şahabettin Bilgisu Caddesi kapalı. Halkevi kavşağı, Eski Garajlar Kavşağı, bir de üstüne Leyla Atakan Kavşağı kapanacak. Mutlaka alternatif giriş çıkışları düşünmek gerekiyor. Aksi halde düğüm olup kalacağız bu şehrin içinde.

Geçen gün bir sohbet sırasında Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’a “Raylar Leyla Atakan Caddesi üzerinde döşenirken ne olacak?” diye sordum. Büyükakın, “O bölgede çalışmayı sadece geceleri yapacağız. Raylar döşenirken de caddenin giriş çıkışını açık tutacağız” dedi. Ama ray döşeme işinin ne kadar zor ve uzun süreli iş olduğunu gördük, biliyoruz. Bu konuda yaşanacak sıkıntıyı en aza indirmek için mutlaka yeni formüller bulmak gerekiyor. Yoksa, çalışanlar işine, öğrenciler okuluna gidemez bu şehirde.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.trİlk yorum yapan olun

Yorumlar