Samsun hızlı tren projesi hayata geçiyorSamsun hızlı tren projesi hayata geçiyor :Radyo Gerçek’te ‘Gündem Özel’ programına katılan Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Samsun’a iki sene önce, ‘hızlı tren gelecek’ diye ben söylerken, birileri alay konusu yapıyordu. Fakat şimdi Samsun gündemine oturdu ve projeler bitmek üzere. En kısa zamanda inşaat ihalesi de yapılarak Ankara-Samsun arasında hızlı tren projesi hayata geçecek” dedi

HIZLI TRENDE PROJELER BİTMEK ÜZERE

Hızlı tren ilgili de çok kararlı olduklarının da altını çizen Şahin, “Samsun’a iki sene önce hızlı tren gelecek diye ben söylerken, birileri alay konusu yapıyordu. Fakat şimdi Samsun gündemine oturdu ve projeler bitmek üzere. En kısa zamanda inşaat ihalesi de yapılarak Ankara-Samsun arasında hızlı tren projesi hayata geçecek. Bu projeye Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın yanı sıra Samsun milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımız gönül vermiş durumda. Ankara’dan Sivas’a giden demiryolu hattında Delice’den Ünye’ye doğru dönüyor ve oradan Kayseri’den Sivas’a doğru gidiyor. Delice ve Havza arasında yaklaşık 280 kilometrelik bir mesafe var. O bölgede hızlı tren hattı yapılması gerekiyor. Havza’dan Samsun’a da bir hızlı tren hattının bağlanması lazım. Delice ve Havza arasına hem hızlı tren hem de yük hattı yapmak lazım. Samsun’dan çıkan yük eğer Ankara’ya gidecek ise Sivas’ı dolanmadan Havza ve Delice’den Ankara’ya gitmesi ile birlikte yaklaşık 600 kilometrelik demiryolu hattı devreden çıkıyor. Samsun’un önünde iki önemli tarih var. Birisi 19 Mayıs’ın 100’üncü yılı 2019. Diğeri ise 1923’ün 100’üncü yılı olan 2023. Cumhuriyetin 100’üncü yılına Türkiye önemli hedefler koydu. Biz de bu hedeflere ulaşmamız için hem lojistik köyü hem de demiryolu hatlarımızla birlikte hızlı tren projesini hayata geçirmeliyiz. Demiryolu hatlarımızla birlikte taşımacılık da büyük oranda maddi anlamda ucuzlayacaktır” ifadelerini kullandı.

NEDEN SAMSUN’A OLMASIN?

Vali Şahin açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Samsun için cerrahi aletler, turizm, eğitim ve ulaşım konusuna çok önem veriyorum. Samsun’da da bu konular üzerinde yapılan çalışmaları destekliyorum. Geçmişte Ulaştırma Bakanlığı’nda müsteşarlık yaptım. Eğer hızlı tren konusunda da ne kadar hızlı mesafe alırsak Samsun’un ciddi kazanımı olur. Hızlı trene sahip olan ülke sayısı dünyada 8, Amerika’da hızlı tren yok ama Türkiye’de var. Yüksek teknolojiye sahip olan ürünün Samsun’a gelmesi büyük bir avantajdır. Eskiden insanlar nerede çalışacaksa evini taşıyorlardı. Ankara’da çalışan çoğu insan Konya’da yaşıyor ve işe hızlı trenle gidip geliyorlar. Öğrencilerde aynı şekilde Ankara çevresinde yaşayanlar hızlı terenle üniversitelerine gidiyor akşam ise evlerine geri dönüyor. Aynı şey neden Samsun için geçerli olmasın. Samsun’da da bununla ilgili bir kamuoyu oluştu.”

Kaynak : www.gercekbizde.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Lutfen Amerika’da yok bizde var demeyin artik, bize ne Amerika’dan, hayir bu saf asagilik duygusunun disavurumudur, kendi isimize bakalim niye baska ulkelerle kiyasliyorsun kendini, biraz kendinize guveniniz olsun!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.