Siemens, Bursa’da yatırım yapmaya hazırlanıyorSiemens, Bursa’da yatırım yapmaya hazırlanıyor :Siemens, Bursa’da yatırım hazırlığı yapmayı planlıyor. Raylı sistemlerde yüzde 51 oranında yerlilik şartı getirilmesinin ardından, Siemens ihalelerde yer almak istiyor. Siemens bu kapsamda, Bursa’da 80 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Bursalı şirketler, Raylı Sistemler UR-GE Projesi çerçevesinde, sektörün devlerinden biri olan Siemens ve Bombardier şirketlerinin Avusturya’da yer alan üretim tesislerini ziyaret etti. Bursalı şirketler, Siemens Satış Müdürü Christoph Masopust ile Bombardier Hafif Raylı Taşıtlar Bölüm Müdürü Marcus Pfaff ile görüşme yaptı. Görüşmede işbirliği konusunda atılabilecek adımlar değerlendirildi.

Siemens Satış Müdürü Christoph Masopust konuya ilişkin olarak, Siemens’in Viyana’daki üretimini desteklemek amacıyla yeni bir yatırım planı hazırladıklarını ifade etti. Masopust, Euro’nun yükselişi nedeniyle ve başka nedenlerden dolayı tesisin rekabet ortamını kaybettiğini söyledi. Masopust, bu kapsamda fabrika üretimine destek verecek yurtdışında yeni bir yatırımı hedeflediklerini ifade etti.

Masopust, Bursa’nın çok önemli bir sanayi geçmişi olduğunu ifade ederek, Bursa’nın otomotivin baskıcı üretim hızına alışkın bir şehir olduğu değerlendirmesini yaptı. Masopust ayrıca, Bursa’nın raylı sistemler açısından da cidden önemli bir pazara sahip olduğunu söyledi.

Masopust ayrıca, İstanbul’daki metro ihalesi gibi birçok projede Türkiye hükümeti tarafından yüzde 51 yerlilik şartı getirildiğine vurgu yaparak, bu şartın ardından yerli yatırımcıya ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Masopust, bu çerçevede Türkiye’ye ilk başta 80 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.

Bombardier Hafif Raylı Taşıtlar Bölüm Müdürü Marcus Pfaff ise, Bursa’yı yakından takip ettiklerini ifade ederek, şuan için Bursa’da iş birliği içinde oldukları şirketlerin varlığından bahsetti. Pfaff son olarak Bursalı şirketlerle yeni iş birliklerine açık olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak : www.ekonomi7.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.