TCDD’nin 4’üncü hat projesinde çalışan taşeron işçiler, parası alamıyorTCDD’nin 4’üncü hat projesinde çalışan taşeron işçiler, parası alamıyor :Mersin’de TCDD’nin 4’üncü hat projesinde çalışan taşeron işçiler ücretleri ödenmediği için 5 gündür iş bırakma eylemi yapıyor.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice mahallesinde TCDD’nin 4’üncü hat projesini alan Dalgıçlar, Nuhoğlu, Ulaşım İnşaat ortak girişiminde kalıp ve demir işinde çalışan taşeron işçiler 4 aydır ücret alamadıkları ve sigortalarının eksik yattığı gerekçesi ile 5 gün önce D-400 karayolu üzerindeki şantiye alanında iş bıraktı.

Nuhoğu İnşaat’ta bağlı AKTS taşeron firmaya çalışan işçiler alacakları ile ilgili 5 gündür muhatap bulamadıklarını ve polis, jandarma zoruyla şantiyeden çıkarılmakla tehdit edildiklerini söyledi.

Günlük 130 lira yevmiye ile anlaşan işçilerin sigortaları asgari ücret üzerinden yatırıldığı için ücretlerin geri kalanının elden verileceği söylendi. Ana firmanın “Benim kapıma gelmeyin. Beni sadece asgari ücret ilgilendirir” dediğini aktaran işçiler, taşeron firmanın kendilerine “Dava açsanız da 3-5 sene sonra asgari ücretleri alırsınız. Elden alacaklarınızı alamazsınız” dediğini söyledi.

Cumartesi günü patronun jandarma zoruyla kendilerini yatakhanelerinin de içinde bulunduğu şantiyeden çıkarmaya çalıştığını ifade eden işçiler, o gün çatılara çıkmış ve bir işçi çatıdan düşerek yaralanmış.

‘ÇOCUĞUNUN ÖZÜRLÜ ARABASINI GERİ ALDILAR’

TCDD işi sağlam olur, diye düşünerek Adıyaman’dan geldiğini ifade eden Hacı Altındağ, bedensel özürlü olan çocuğunu da tedavisi için beraberinde getirmiş. 4 aydır ücret alamadığı için kredi çekerek çocuğunun tedavisini yaptırdığını anlatan Altındağ, çocuğu için aldığı engelli arabasını da parasını ödeyemediği için geri vermek zorunda kaldığını anlattı.

Yaklaşık 5 bin lira alacağı olduğunu dile getiren Altındağ, “Ailemizin yarısı Adıyaman’da yarısı burada. Kredi kartı ile para çekmişiz. Koca Devlet Demir Yolları. Ona güvenerek geldik. Ana firma istese bu sorunu çözer” dedi.

MUHATAP BULAMIYORUZ

Altındağ’la birlikte kendisi ile aynı ismi taşıyan Hacı Altındağ da gelmiş. 3-4 aydır paralarını alamadıklarını dile getiren Altındağ, bir de üstüne şirketin asker-polis çağırarak kendilerini attırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Ana işverenin “Bizim kapımıza gelmeyin” dediğini ifade eden Altındağ, taşeronun 300-400 bin lira alacağı olduğunu belirterek kendi alacaklarının yaklaşık 270 bin lira olduğunu söyledi. Taşeronun kendilerine önce “Ana firma para vermiyor” dediğini, sonra da “Sizin yüzünüzden sözleşmem feshedildi” dediğini söyleyen Altındağ, paralarını alana kadar işe başlamayacaklarını söyledi.

Kaynak : www.evrensel.net

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.