Trabzona demiryolu ne zaman gelecekTrabzona demiryolu ne zaman gelecek :Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’ndan, Trabzon – Erzincan Demiryolu açıklaması geldi.. Başkan Gümrükçüoğlu, Demiryolu Projesinin ancak 2025 projeksiyonunda yer alabileceğini ifade etti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin bağımsız üyesi Ali Sağır, Giresun İl Genel Meclisinin Demiryolu ile ilgili, “Ordu-Giresun ortak liman daha sonra demiryolu gibi açıklama yaptı. Başkana muhataplarının cevap veremediğinin anlam veremiyorum” sözlerini hatırlatarak “Erzincan – Trabzon Demiryolu arasında ki çalışma var mı?” sorusunu sordu.

Gümrükçüoğlu, Giresun ile arasında polemik konusu olmamasını istediğini kaydederek, “Giresun tabi ki komşu ilimiz, Ordu, Rize Gümüşhane komşu ilimiz. Biz hiç kimseden kendimizi üstün olarak görmüyoruz. Tarihten de gelen bir liman şehri, bir ticaret merkezi dağıtım merkezi gibi olmuşuz. Bu tarihten beri geliyor. Bir eğitim merkezi, sağlık merkezi olmuşumuz. Aynı zamanda biz top yekün kalkınmayı hedefliyoruz. Bir bölgenin bir birine omuz vererek, birlikten kuvvet doğar ile birlikte kalkınacağına inanıyoruz. Turizmi ele alalım. Diyelim mi biri Trabzon havaalanına indi. Hangi programı seçmişse, bu kısa programda 1 günlük 2 gecelik bu zamanlamaya göre seçilen destinasyonlarda bütün bölgenin istifade etmesini istiyoruz.

Biz bu tarzda rekabetin cevap vermenin polemik oluşturacağı…
Bizden daha küçük nüfusu ve kapasitesi olan bu komşu illerimizin biz böyle bir şeye neden olursak çok daha fazla reaksiyon gösterirler. Demiryoluna geldiğinde yapılan çalışmalar milletvekillerimiz, bakanımız ve bizim tarafımızdan da takip ediliyor. Tirebolu’dan mı öbürü diğer güzergahlarda çalışıyor. Bütün bunlar aslında fizibilite ihalesi ve proje yapımına başlanması Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünde kararlaştırılmış durumda. Bunu tayin edecek olanın ne olduğunu Ulaştırma Bakanlığını çok iyi yapmış olan şimdi Başbakanımız Binali Yıldırım benim olduğum ortamda şunları söyledi: “Hangi güzergahtan olacağını coğrafya, tepeler, vadiler, topografya ve maliyetler tayin edecek. Hangisi daha ekonomikse hangisi daha az zaman alacaksa hangisi daha kolay mal olacaksa o olacaktır. Eğer daha iyiyse Gümüşhane, Torul, Tirebolu ise daha iyiyse Gümüşhane, Torul, Maçka olacak… Bunu derken ulaştırma bakanıydı.

Türkiye’nin 2025 projeksiyonunu bulabilir. 23 değil 25. Şimdi 17’ye başladık. 8 yıllık bir zaman. 2025 projeksiyonunu bulabilir” dedi.

Kaynak : www.61saat.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

1 Yorum

  1. Bakınız Trabzon için en iyi ve birinci alternatif Erzurum-Bayburt-gümüşhane güzergahıdır. Bu normal konvansiyonel bir yol olmalıdır ve daha ziyade transit yük taşımacılığı amacına yönelmelidir. Çünkü bu yol Kars Iğdır Nahcivan hattı ile birlikte olursa dünyadaki güney asya ile kuzey avrupa transit yolunun bir bileşeni olacaktır. Bu hat aynı zamanda en kısa hat olup bu güzergahtaki transit süresini 3 te 1 e indirmektedir. Yolcu ulaşımına yönelik olan YHT ise sahilden Samsun dan gelmelidir. Çünkü en verimli ve ekonomik olan güzergah burasıdır. Zaten ankara Samsun YHT hattının Fatsa’ ya kaar gertirilmesi planlanmaktadır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.