Vural Kavuncu İddialara Cevap Verdi Kütahya Hızlı Tren Akdeniz HattındadırVural Kavuncu İddialara Cevap Verdi Kütahya Hızlı Tren Akdeniz Hattındadır :Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, sosyal medyada ortaya atılan “hızlı tren Kütahya’dan geçmiyor” iddiaları için net konuştu. “Kütahya, Eskişehir-Antalya hızlı tren hattı üzerindedir” diyen Kavuncu, ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığına işaret etti.

“HIZLI TREN KÜTAHYA’DAN GEÇECEK”

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Vural Kacuncu, yaptığı yazılı açıklama ile hızlı tren hattı konusundaki sözlerinin arkasında olduğunu ifade etti. Kavuncu, “Türkiye ilk defa hızlı tren ile AK Parti sayesinde tanışmıştır. Ankara-İstanbul YHT projesi ilk defa 2003 dillendirilmiş ancak bu hatta ilk yolcu 2014 senesinde seyahat etmiştir. Şu anda İstanbul’da en son durak halen Pendik’tir. Hızlı tren projeleri uzun soluklu projeleridir. Fizibilite çalışması, harita-etüt, uygulama projesi, ihale süreci, altyapı, üstyapı, tünel ve köprüler, elektrik donanım ve altyapısı, yol sanat eserleri, tren garları, bağlantı yolları hepsi sıfırdan yapılmaktadır. Kütahya hızlı tren projesi Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Burdur/Isparta-Antalya güzergahı içindedir. Bu güzergahta çalışmalar; Eskişehir-Kütahya-Zafer Havalimanı-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Burdur ve Burdur-Antalya olmak üzere 3 ayrı etapta ilerlemektedir” dedi. Kavuncu, “sayın bakanımızın yaptığı açıklama tam da bizim söylediklerimizi teyit eder niteliktedir. Eskişehir –Antalya hızlı tren hattında Kütahya da vardır” dedi.

“2017 SONUNDA UYGULAMA PROJESİ BİTECEK”

Kütahya Milletvekili Kavuncu, son durum hakkında ise şunları kaydetti: “Gelinen en ileri aşama Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar etabıdır. Şu anda bu hatta Uygulama Projesi devam etmektedir. Diğer etaplarda ise uygulama proje ihalesine çıkma aşamasındadır. Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar etabında devam etmekte olan uygulama projesi çalışmaları, 2017 sonunda tamamlanacaktır. Daha sonra kamulaştırma çalışması yapılacak, ardından da yapım ihalesine geçilecektir. Bu hattın yapımının 3-4 sene sürmesi öngörülmektedir. Hat tamamlanınca Ankara- Kütahya-Zafer Havalimanı arası hızlı tren ile doğrudan seyahat mümkün olacak, yine İstanbul ile bağlantı kurulmuş olacaktır. Projenin tamamı bitince de İstanbul-Kütahya-Antalya hattı açılacak, Ulusal Hızlı Tren demiryolu ağına da dahil olunacaktır. Proje kapsamında Kütahya Alayunt ile Zafer Havalimanı’nda yeni Gar inşaa edilecektir. Zafer Havalimanı bağlantısı ilimizin turizm ve iş potansiyeli açısından yeni imkanlar getireceği açıktır. Kütahya Hızlı Tren projesi devam etmekte olup yakın takibimizdedir. Kütahya’nın her yönü ile değişim ve gelişimi için çok yönlü çalışmalarımız devam etmekte olup vatandaşlarımızın da buna katkı verecek tartışmalarını sadece hızlı tren ile sınırlandırmamaları, daha kapsamlı ve çok yönlü bir platformda sürdürmeleri temennimizdir.”

Kaynak : yenikutahya.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.