2017 YGS Puanı ile Girilebilecek Önlisans Bölümleri

2017 YGS Puanı ile Girilebilecek Önlisans Bölümleri :Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2017 YGS sonuçlarının açıklanmasından sonra 2017 YGS puan türlerine göre hangi 2 yıllık önlisans bölümlerine girilebilecek. YGS puan türleri ve 270’e yakın üniversite programının tam listesi. Kaynak: 2017 YGS Puanınız İle Hangi 2 Yıllık Önlisans Bölümlerine Girebilirsiniz


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) YGS sonuçlarını hesaplamak için 6 çeşit puan türü kullanılacak. Adaylar bu puan türlerine göre LYS’de girecekleri sınavları belirleyip o şekilde tercihte bulunabilecekler. Üniversiteye girmek için 2 yıllık bölümlerin tamamınız My Memur olarak sizler için listeledik. İşte puan türlerine göre tüm önlisans bölümleri:

YGS-1 puan türüyle ön lisans programları şunlardır:
Acil Durum ve Afet Yönetimi, Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Beton Teknolojisi, Bilgi Güvenildi Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Biomedikal Cihaz Teknolojisi, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri, Deniz Ulaştırma ve İşletme, Döküm, Deniz Ulaştırma ve İşletme, Elektrik, Elektrik Enerjisi Üretim, ketim ve Dağıtımı, Elektrikli Cihaz Teknolojisi.

Elektromekaruk Taşıyıcılar, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Elektronorofizyoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Kalıpçılık, Enerji Tesisleri İşletmeciliği, Gemi İnşaatı, Gemi Makineleri İşletme, Giyim Üretim Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, İnternet ve AO Teknolojileri, İş Makineleri Operatörlüğü, İş ve Uğraşı Terapisi, Kaynak Teknolojisi, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Makine, Makine. Resim ve Konstruksiyon, Makine, Makine Resim ve Konstrüksiyon, Mekatronik, Metalurji, Mobil Teknolojileri, Mobilya ve Dekorasyon, Odyometri.

Optisyenlik, Otomotiv Teknolojisi, Radyo ve Televizyon Teknolojisi, Radyoterapi, Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Raylı Sistemler Makinistlik, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Tahnbatsız Muayene, Tarım Makineleri, Tekstil Teknolojisi, Tekstil ve Halı Makineleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tarım Makineleri, Tekstil Teknolojisi, Tekstil ve halı Makineleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Uçak Teknolojisi, Üretimde Kalite Kontrol, Web Tasarımı ve Kodlama, Yapı Denetimi, Yapı Ressamlığı, Yapı Tesisat Teknolojisi ve Yapı Yalıtım Teknolojisi.

YGS-2 puan türüyle ön lisans programları şunlardır:
Acil Durum ve Afet Yönetimi, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Ayakkabı Tasarım ve Liretimi, Bitki Koruma, Bio kimya, Boya Teknolojisi, Çevre Koruma ve Kontrol, Çevre Sağlığı, Deri Teknolojisi, Diş Protez Teknolojisi, Diyaliz, Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi, Eczane Hizmetleri, Çevre Sağlığı, Deri Teknolojisi, Diş Protez Teknolojisi, Diyaliz, Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi, Eczane, Hizmetten, Endüstriyel Cam ve Seramik, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Evde Hasta Bakımı, Fizyoterapi, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi, Geoteknik.
Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi, Gıda Teknolojisi, İlk ve Acil Yardım, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi, Laborant ve Veteriner Sağlık, Laboratuvar Teknolojisi, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Nükleer Tıp Teknikleri, Ortopedik Protez ve Ortez, Oto Boya ve Karoseri, Otopsi Yardımcılığı, Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Perfüzyon Teknikleri, Podoloji.

Polimer Teknolojisi, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi, Seramik. Cam ve Çinicilik, Seramik ve Cam, Sulama Teknolojisi, Süt ve Besi Hayvancılığı, Şarap Üretim Teknolojisi, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Şarap Üretim Teknolojisi, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi , Değirmencilik), Yağ Endüstrisi ve Yaşlı Bakımı.

YGS-3 puan türüyle ön lisans programları şunlardır:
Adalet, Basın ve Yayıncılık,Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği, Kültürel Miras ve Turizm, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Turist Rehberlik, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik ve Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik.

YGS-4 puan türüyle ön lisans programları şunlardır:
Acil Durum ve Afet Yönetimi, Aşçılık, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Çağrı Merkezi Hizmetleri, Çocuk Gelişimi, Deri Konfeksiyon, Çocuk Gelişimi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Geleneksel El Sanatları, Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu, Görsel iletişim, Halıcılık ve Kilimcilik, Halkla ilişkiler ve Tanıtım, İlahiyat, Marka İletişimi, Marka iletişimi, Medya ve İletişim, Dekoratif Sanatlar, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Reklamcılık, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Turizm Animasyonu ve Yerel Yönetimler.

YGS-5 puan türüyle ön lisans programları şunlardır:
Acil Durum ve Afet Yönetimi, Basım ve Yayın Teknolojileri, Çevre Temizliği ve Denetimi, Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri, Çevre Temizliği ve Denetimi, Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri, Emlak ve Emlak Yönetimi, Eser Koruma, Grafik Tasarımı, Mekan Tasarımı, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Moda Tasarımı, Otobüs Kaptanlığı, özel Güvenlik ve Koruma, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Posta Hizmetleri, Sahne ve Dekor Tasarımı, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Sosyal Güvenlik, Sosyal Hizmetler, Spor Yönetimi, Turizm ve Seyahat Hizmetten, Uçuş Harekat Yöneticiliği ve Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri.

YGS-6 puan türüyle ön lisans programları şunlardır:
Acil Durum ve Afet Yönetimi, Arıcılık, Atçılık ve Antrenörlüğü, Avcılık ve Yaban Hayatı, Bağcılık, Bahçe Tarımı, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Taşımı ve fişleme Teknolojisi, Cim Alan Tesisi ve Yönetimi, Deniz Brokerliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, Dış Ticaret, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Cim Alan Tesisi ve Yönetimi, Deniz Brokerliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, Dış Ticaret, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Endüstriyel Tavukçuluk, Et ve Ürünleri Teknolojisi, Ev İdaresi, Fındık Eksperliği, Fidan Yetiştiricilik, Hava Lojistiği.
İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Yönetimi, Kültür Balıkçılığı, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği, Lojistik, Maliye, Marina İşletme, Marina ve Yat İşletmeciliği, Lojistik, Maliye, Mantarcılık, Marina işletme, Marina ve Yat İşletmecilik, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Meyve ve Sebze işleme Teknolojisi, Moda Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Organik Tarım, Ormancılık ve Orman ürünleri, Pazarlama, Peyzaj ve Süs Bitkileri, Raylı Sistemler işletmeciliği, Sağlık Kurumlan işletmecilik.

Sağlık Turizmi işletmeciliği, Seracılık, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Su Altı Teknolojisi, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği, Süt ve Ürünleri Teknolojisi, Tapu ve Kadastro, Tarım, Tarımsal İşletmecilik, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Tarla Bitkileri, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama, Tapu ve Kadastro, Tarım, Tarımsal işletmecilik, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Tarla Bitkileri, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Tohumculuk, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yat işletme ve Yönetimi ve Zeytincilik ve Zeytin işleme Teknolojisi.

Bu 3 programa yerleştirme yapılırken en yüksek YGS puanı kullanılacaktır:
Acil Durum ve Afet Yönetimi, Bilgisayar Operatörlüğü (Engeliler Entegre YO), Yapı Ressamlığı (Engelliler Entegre YO).

Kaynak : www.mymemur.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar