3. Havalimanı’nda 2. pist inşaatı başlamadı

3.Havalimanı’nda 2. pist inşaatı başlamadı :Yapımı büyük hızla devam eden Üçüncü Havalimanı’nda ilk pistin önemli bölümü tamamlandı. Terminal için inşaat çalışmaları, baharın gelmesiyle artan tempoda devam ediyor. Açılış için hedef, 26 Şubat 2018.


Tüm bu çalışmalar yapılırken pist konusunda bir tartışma yaşanıyor. Plana göre 3. Havalimanı, kuzey-güney doğrultusunda (18-36 yönünde) iki paralel pistle açılacak. Bu pistler ana terminalin batı tarafında yer alıyor. Birinci pistin inşaat çalışmaları önemli ölçüde tamamlandı. Ancak ikinci pistin inşaatına henüz başlanmadı.

İşletmeci İGA’nın internet sayfasında aşamalarda Faz1A, 2018 sonunda 2 pistle açıldıktan sonra Faz1B’ye geçiliyor. 2020 sonunda 3. Pist yine kuzey-güney doğrultusunda terminalin doğu tarafında yer alacak.

Faz3’te, doğu-batı yönünde olacak 4’üncü pist ise 2022 sonuna planlandı. Bunu Faz4 olarak adlandırılan yine kuzey-güney doğrultusunda 5. Pist izleyecek.

RÜZGAR DEĞİŞTİĞİNDE NE OLACAK

Bu konuda ortaya atılan sorulardan bir İstanbul’da değişen rüzgârın yönü. Son yıllarda rüzgar yönündeki değişimler nedeniyle örneğin Atatürk Havalimanı’nda 05/23 pisti yoğun olarak kullanımda. Trafik planlama ile birlikte inişlerin 05/23, kalkışların da 17/35 yönündeki pistte yapılması ile kapasite verimli olarak kullanılıyor.

Rüzgardaki bu değişimlerin Türk Hava Yolları tarafından İGA’nın önüne getirdiğine dikkat çekiliyor. THY, ‘iki kuzey-güneyli pistle operasyon olumsuz etkilenebilir’ diyerek 05/23 yönündeki pistin öncelikli olarak yapılması talebinde bulunduğu, İGA’nın konuyla ilgili çalışmalar başlattığı gelen bilgiler arasında.

Kaynak : www.kokpit.aero


İlk yorum yapan olun

Yorumlar