3.Havalimanı’nın teknolojik altyapısını İsveçli Saab şirketi yapacak3.Havalimanı’nın teknolojik altyapısını İsveçli Saab şirketi yapacak :Yeni İstanbul Havalimanı’nın (IGA) entegre hava trafik kontrol kulesi sisteminin İsveçli savunma ve güvenlik şirketi Saab firması tarafından imal edileceği bildirildi.

Saab’ın ayrıca uçak yönlendirme ve rehberlik, havaalanı zemin aydınlatma kontrolü ve izlemesi, elektronik uçuş şeritleri, çok tabakalı sensörlerin geniş dizini ile beş adet SR-3 Yüzey Hareketi Radarı’nı içeren Gelişmiş Yüzey Hareketi Kılavuz ve Kontrol Sistemi’ni (A-SGMCS) tedarik edeceği kaydedildi. Saab’dan yapılan açıklamada sistemin üç pisti de içeren havalimanının ilk aşamasını kapsayacağı kaydedildi.

Saab Hava Trafik Yönetimi Başkanı Mike Gerry, Yeni İstanbul Havalimanı’nın dünyanın en büyük havalimanı projelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Bu gibi zorlu operasyonlar sistemlerimizin ön plana çıktığı yerler” açıklamasında bulundu.

IGA Yürütme Komitesi Üyesi Uğur Cengiz de, Saab’ın entegre kule ve yüzey hareket kabiliyetinin “bu boyutta ve karmaşıklıkta dünyadaki tek örnek” olacağını belirtti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), daha önce 4 havalimanının teknik altyapısı için Saab ile anlaşma imzalamıştı.

Kaynak : www.kokpit.aero

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.