Ankaradaki metrolarda aktarma çilesi ne zaman bitecek



Ankaradaki metrolarda aktarma çilesi ne zaman bitecek :Ankara’daki metrolarda yaşanan sıkıntıların başında ‘aktarma çilesi’ ve ‘vagon sayılarındaki eksiklik’ geliyor.

Mevcut işleyişte, Sincan’dan metroya binen bir kişinin Çayyolu’na gidebilmesi için 3 trene(2 kez aktarma) binmesi gerekiyor. Önce Törekent istasyonundan metroya biniyor, Batıkent istasyonuna geldiğinde araçtan iniyor, aynı platform üzerinden diğer metroya binip Kızılay’a ulaşıyor. Metrodan yine iniyor, sonra Çayyolu metrosuna binip yolculuğunu tamamlıyor. İstasyonuna uzak oturan bir kişi için metroya ulaşma süresini de eklediğinizde bu yolculuk 2 saate yakın sürebiliyor. Pek çok vatandaş da bu yolculuk yerine minibüsleri, dolmuşları tercih ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2014’ün mayıs ayında aktarma çilesinin son bulacağını astığı afişle duyurmuştu. Entegrasyon ve sinyalizasyon işlemlerinin yıl sonuna(2014 sonu) kadar tamamlanacağını belirtmişti. 2017 yılının üçüncü ayına gelmemize rağmen bu sorun çözülemedi. Peki bu sıkıntı neden aşılamadı?

Bilindiği gibi Ankara’da tamamlanamayan 3 metro hattının(Sincan-Çayyolu-Keçiören) ihalesini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapmıştı.

Çinli CSR firmasının kazandığı ihalenin şartnamesinde yer alan zorunluluklar yerine getirilmeden metrolar hizmete açıldı.

Hal böyle olunca, hatlar eksik vagon sayısıyla sefere başladı ve aktarma çilesinin yanında Başkentlilerin metro bekleme süreleri de uzadı.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri



İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.