Bu dönemin vaadi, Banliyö trenAk Partililer’den bizim şehrimiz çok büyük projeler, çok büyük vaatler dinledi.

İnanılmaz maketler gördük. 2002’den bu yana bu şehre seçim ve referandumdan önce verilen sözlerin yarısı tutulmuş olsa, bugün bizim şehrimiz Dünya’nın en modern, en güzel, en konforlu şehri olurdu.

Aslında para da vardı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından bu yana olağanüstü yetki ve paralar kullandı. Ama kim ne derse desin. Ak Partililer kendi toplantılarında ne kadar “Bu şehri ihya ettik” diye övünürlerse övünsünler. Kocaeli, geride kalan 10-15 yıllık dönemde geriledi. Bu şehrin yaşam kalitesi eksildi. Bu şehrin kültürü değişti. Bu şehirde yaşamak eskiye göre çok daha sıkıntılı ve zor hale geldi. Bu şehrin ışıkları söndü.

Bu şehre her genel ve yerel seçim ile her referandum öncesi AK Parti’li yetkililerin ve adayların verdiği sözlerin aklımda kalan çok küçük bölümünü hatırlatayım:

“D-100 karayolu Köseköy’den Yenimahalle’ye tünele alınacak. Demiryolu da karayolu ile birlikte tünel içinden geçecek. Fethiye Caddesi’nin üst başından inen yaya, hiç duraksamadan deniz kenarına inecek” dediler.
“Toplu taşıma için monoray sistemi kurulacak” dediler.
“D-130 Karayolu’nun Gölcük içinden geçen kısmı battı-çıktı ile geçilecek” dediler.
“Kocaeli’de Universiad-2017 Olimpiyatları düzenlenecek” dediler.
“Çok modern, çok büyük kongre ve kültür sarayı yapılacak” dediler.
“Havaalanından her yere uçak gidecek” dediler..
Daha çok vaat sayabilirim. Elbette bu dönemde iyi işler de yaptılar. Arıtma tesisleri yaptılar. Alt yapıyı yenilediler. Çok ağaç diktiler. Ama Fuar’ı yok ettiler. Liman için Körfez’i doldurttular. Yeni lojistik merkezlerine, yeni fabrikalara izin verdiler.

Bu şehir AK Parti’ye hep verdi. Onların vaatlerine inandığı için değil. Recep Tayyip Erdoğan’ı sevdiği için verdi. Genel seçim, yerel seçim, referandum. Hepsinde AK Parti Kocaeli’den Türkiye ortalamasının üzerinde oy aldı. Ama verdiği sözleri yerine getirmedi.

Şimdi 16 Nisan’da sonucu AK Parti ve geleceği açısından çok büyük önem taşıyan bir referandum var. Hiç kuşkusuz bu dönemde AK Parti’nin Kocaeli’deki 1 numarası Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tır. Işık, öyle bol keseden atan, yapamayacağı işler konusunda söz veren bir siyasetçi değil. 16 Nisan öncesi Kocaeli halkının önüne koyduğu bir somut vaat var. Ben, kayda aldım. Işık, 10 Nisan’dan itibaren halen Pendik-Adapazarı arasında günde karşılıklı 4 sefer yapan banliyö trenlerin, aynı güzergâhta günde 8 sefer yapacağını açıkladı.

Bu önemli bir gelişmedir. Öyle sanıyorum ki, bugünlerde İstanbul-Ankara arasındaki Hızlı Tren seferlerinin sayısında da artış olacak. Işık, banliyö tren seferlerinin sayısında artış yapılırken, artık bu trenlerin Yarımca ve Hereke’de de duracağını açıkladı. Daha önemlisi, “Şu sinyalizasyon işi bitsin. 2018’de banliyö trenleri yeniden Haydarpaşa’ya kadar gidecek.” dedi.

Bunlar önemli vaatler… 16 Nisan’da sonuç ne olur, nasıl çıkar bilemem. Ama bunca yıl sözü verilen havaalanı ve uçaklar konusunda bu şehir AK Parti’ye her istediğini verse de beklediğini alamadı. Uçağımız olmadı, bari bol bol trenimiz olsun…

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.