Eurasia Rail fuarında TCDD standı ilgi odağı olduEurasia Rail fuarında TCDD standı ilgi odağı oldu :7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail 2017 Fuarı, 2-4 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde yapıldı.

İstanbul Fuar Merkezindeki açılışa; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, UIC Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubionux ve Demiryolu sektöründe önde gelen kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı.

ASLAN PAYI DEMİRYOLU’NUN

Açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Çoşkunyürek, “Son 14 yılda gerçekleştirilen ulaştırma yatırımları 304 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değildir. Bu yatırım, karayolları, havayolları, demiryolları, denizcilik ve iletişim sektöründe yaptığımız yatırımların tamamını içermektedir. Bu yatırımların içerisinde en büyük payı alan alanlardan birisi demiryolu projeleridir. Son 14 yılda bu alana yapılan yatırımın toplam tutarının 60 milyar lira olduğunu açıklayabiliriz” dedi.

PEKİN’DEN LONDRA’YA KESİNTİSİZ ULAŞIM

Çin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım sağlanması için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Coşkuryürek, bu kapsamda hayata geçirilen Marmaray’ın günde 219 sefer yaptığını ve ortalama 180 bin yolcu taşıdığını, bugüne kadar taşıdığı yolcu sayısının 185 milyona ulaştığını anlattı.

Coşkunyürek, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattının bu yıl tamamlanarak Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımın sağlanacağını aktardı. Demiryolu yatırım hedeflerine değinen Coşkunyürek, milli yüksek hızlı tren, yeni nesil milli elektrikli dizel tren seti, yeni nesil milli yük vagon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü ifade etti.

Coşkunyürek, Türkiye’nin 2023 yılı için planladığı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında demiryolunun önemini vurgulayarak, demiryolunda yük ve yolcu taşımacılığının önünü açtıklarını bildirdi.

Kurdele kesiminin ardından Coşkunyürek ve beraberindeki heyet, fuar alanında yer alan stantları ziyaret ederek katılımcılardan bilgi aldı.

YHT HATLARI GENİŞLİYOR

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Fuar’ın açılışında yaptığı konuşmasında, Yüksek Hızlı Tren Projelerinden 2023 hedeflerine kadar birçok konuya değindi.

Apaydın, “Halen Türkiye nüfusunun yüzde 33’ne hitap eden yüksek hızlı tren ağını Ankara’dan İzmir’e ve Ankara’dan Sivas’a uzatmak için inşa çalışmalarımızı geceli gündüzlü devam ettiriyoruz. Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra hem yük hem de yolcu taşıyabilmek amacıyla hızlı tren hatları inşa ediyoruz. “şeklinde konuştu.

Bilecik’ten Bursa’ya, Konya’dan Karaman, Adana, Mersin, Osmaniye ve Gaziantep’e; Sivas’tan Erzincan ve Kars’a; Samsun’dan Mersin’e, İstanbul’dan Edirne’ye kadar hızlı tren projeleri yürütüldüğünü ifade eden Apaydın; “Sanayicilerimizin yüklerini en kısa sürede limanlara ve alıcılara ulaştırmak için Organize Sanayi Bölgelerini demiryoluna kavuşturuyoruz.” dedi.

TCDD’DEN KENTİÇİ ULAŞIM ÇÖZÜMLERİ

Apaydın, şehirlerarası demiryoluyla birlikte şehir içinde de halkımıza hızlı, rahat ve emniyetli seyahat imkânı temin etmek üzere projeler yürütüldüğünü ifade etti ve “İstanbul’da hizmete açılan asrın projesi Marmaray ve İzmir’de İZBAN’a ilaveten Ankara’da Başkentray, Gaziantep’te Gaziray projeleri yürütüyoruz.” diye ekledi.

DEMİRYOLU AÇIK OTURUMU DÜZENLENDİ

Eurasia Rail 2017 Fuarı;’nın ilk gününde düzenlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Müsteşarı Orhan Birdal’ın moderatörlüğünü yaptığı “Demiryolu Açık Oturumu ” konulu panelde bir sunum yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD tarafından yürütülen büyük projeleri ve 2023 hedeflerini katılımcılar ile paylaştı. Apaydın, “2023 yılına kadar 3. 500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu inşa etme hedefimizi gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz”. şeklinde konuştu.

Apaydın konuşmasının sonunda, Fuar’ın dünyada hızla gelişen demiryolu endüstrisinde meydana gelen teknolojileri takip etmek için bir fırsat olduğunu ve TCDD olarak erişilen imkan ve kabiliyetleri diğer ülkelerle paylaşma ve işbirliğine kapı araladığını söyledi.

DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN KALBİ İSTANBUL’DA ATTI

Eurasia Rail 2017 Fuarı süresince Kent İçi Raylı Sistem Sorunları, Demiryolunda Yerli Üretim, Demiryolu Çeken-Çekilen Araçlar ve Sinyal Teknolojisindeki Gelişmeler ile Demiryolu Güvenliği gibi birçok konuda konferanslar düzenlenerek sektördeki bilgi ve deneyimlerin paylaşımı üst seviyede gerçekleşti.

TCDD STANDI İLGİ ODAĞI OLDU

Eurasia Rail Fuarı’nın ana destekçilerinden olan TCDD her yıl olduğu bu yıl da kurduğu stant ile Fuar’da yerini aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, UIC Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubionux ve Demiryolu sektöründe önde gelen kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri TCDD Standını ziyaret etti.

TCDD’nin 160 yıllık demiryolu tarihi ile Yüksek Hızlı Demiryolu Projeleri başta olmak üzere 2023 hedeflerine kadar birçok proje hakkında bilgiler, Fuar süresince ziyaretçiler ile paylaşıldı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.