İZBAN hattının Selçuk’a uzatılma çalışması sorunsuz ilerliyor

İZBAN hattının Selçuk’a uzatılma çalışması sorunsuz ilerliyor : Selçuk’a uzatılması için devam eden İZBAN çalışması sorunsuz şekilde ilerliyor. Sağlık istasyonun tamamlanmasıyla birlikte Selçuk’a hat döşemesi başladı


Tepeköy-Selçuk İZBAN hattı üzerinde çalışmalar aralıksız şekilde devam ediyor. İlk olarak Sağlık İZBAN istasyonunun tamamlanmasıyla Selçuk’a uzanacak olan hattın döşeme işlemleri başlandı. Çalışmalar kapsamında ilk olarak zemin düzeltildi ardından demir rayların konulması için beton bariyerler konulmaya başlandı. Yüklenici firmanın çalışanları, 27 km uzunluğundaki hattın önceki gün itibariyle başlandığını ifade ederek, belirlenen tarihte tamamlamak istediklerini söyledi. Bir yandan hat döşenirken diğer yandan Selçuk’a kadar uzanacak olan güzergahın zemin hazırlanma çalışması gerçekleştiriliyor.

ADIM ADIM SELÇUK

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD ortaklığında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN hattı, Torbalı’dan sonra Selçuk’a kadar uzatılıyor. Daha önce 80 kilometrelik İZBAN hattını 32 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt-üst geçit inşaatlarını tamamlayarak Şubat ayında hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, 27 kilometrelik Selçuk hattındaki çalışmalarda da son doğru ilerliyor. Hat çalışmaları titizlikle sürdürülürken Sağlık istasyonundan başlayan hat döşeme çalışması 2 günde yaklaşık 2 km uzatıldı. Uzatıldıkça demir rayların konulacağını ifade eden yetkililer, sorunsuz bir şekilde ilerlemenin devam ettiğini aktardı.

HEYECAN KATLANARAK ARTIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk ve Sağlık istasyonlarındaki imalat çalışmalarını tamamladı. Selçuk İstasyonu’nda son rötuşlar yapılıyor. Bilet holü katındaki duvarlara özel olarak hazırlanan seramik panolar yerleştirdi. Panolarda Roma dönemi, Bizans, Aydınoğulları Beyliği, Selçuklular ve Osmanlı izlerini taşıyan Selçuk’un tarihi değerleri ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti tasvir ediliyor. Selçuk İZBAN hattının ikinci istasyonu olan “Sağlık İstasyonu”nda işlem tamamlandı. Yetkililer, Torbalı ile Selçuk’u buluşturacak olan İZBAN çalışmalarının sürmesiyle heyecanın bir kat daha arttığını dile getirdi.

32 MİLYONLUK YATIRIM YAPILDI

Tepeköy-Selçuk arasında 3 adet karayolu üst geçidi ile 4 adet alt geçit imalatını da tamamladı. Daha önce mevcut hat üzerinde hemzemin geçit olarak kullanılan bölgelerde özellikle ağır tonajlı araçların geçişi için yapılan Sağlık ve Belevi’ndeki 2 adet karayolu üst geçidinin köprü inşaatı tamamlandı ve araç trafiğine açıldı. Çaybaşı’ndaki karayolu üst geçidi köprü inşaatı geçtiğimiz aylarda çalışmaları bitmiş ve hizmete açılmıştı. Sağlık ve Belevi arasındaki 2 adet karayolu menfez geçişleri bitirildi. Belevi ile Selçuk arasında yer alan 2 adet karayolu menfez geçişi tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk İZBAN hattı için kamulaştırma bedelleri hariç 32 milyon liralık yatırım yaptı.

Kaynak : torbaliege.net


1 Comment

  1. Demiryolu ulaşımının çok önemli olduğu anlaşıldıgı için mutluluk duyuyorum.Daha nice demiryollarına diyorum
    Saygılarımla.

Yorumlar