İzmir, bölgenin lojistik merkezi olacakİzmir, bölgenin lojistik merkezi olacak :Kenti, dünyanın sayılı lojistik üslerinden biri yapacak yatırımlardan ilki Alsancak Limanı’nı büyütme çalışmaları, ikincisi Çandarlı Limanı projesi, üçüncüsü ise lojistik köyler kurulması

8 bin 500 yıla yakın geçmişi ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan İzmir, tarih boyunca liman kenti olarak anıldı. Osmanlı döneminde 1875’te Sultan Abdülaziz’in yaptırıp Fransızların işlettiği liman ise Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı oldu. Deve kervanlarıyla Ege’nin iç kesimlerinden getirilen onlarca çeşit ürün gemilere yüklenerek Fransa’ya, İngiltere hatta ABD’ye kadar gidiyordu. Daha sonra Aydın, Söke, Nazilli ve Manisa’ya kadar döşenen raylar ile lojistik hareketleri demiryollarına kaymaya başladı. Zaman içinde limandaki ticari faaliyet öyle boyutlara ulaştı ki, İzmir limanı 1800’lü yıllarda ulaştığı ticaret hacmini yeniden ancak bir asır sonra 1992’de yakalayabildi. İzmir’in konumu, tarih boyunca önemli bir lojistik merkezi olmasını sağladı.

ÜÇ GRUP YATIRIM

Yeni başlayacak bazı projeler ve devam eden yatırımlar ise orta vadede İzmir’i dünyanın sayılı lojistik üslerinden biri yapacak. İzmir’i önemli lojistik merkezlerinden biri konumuna getirecek yatırımlar üç grupta toplanabilir. Bunlardan ilki, bir bölümü bu yıl tamamlanacak Alsancak Limanı büyütme çalışmaları. İkincisi geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Kuzey Ege Çandarlı limanı projesi. Üçüncüsü ise İzmir çevresinde kurulması planlanan sayıları üçe kadar çıkabilecek lojistik köyler.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Ulaştırma Bakanlığı Alsancak Limanı’na rekabet gücünü yeniden kazandırmak için toplam değeri 300 milyon doları bulacak yatırımları sürdürüyor. Yatırımlar 2019’a kadar tamamlanacak. Proje için yaklaşık 200 milyon lira harcanacak. Yatırımlar tamamlandığında İzmir limanının kapasitesi bugünkü 1 milyon TEU konteynerden 3 milyon TEU’nun üzerine çıkmış olacak. Böylece Avrupa’nın ilk 5 limanı arasında İzmir de yer alacak. Liman 2019 sonunda ulaşacağı 3 milyon TEU’luk yük hacmiyle Akdeniz’de ilk 10 büyük liman arasına girecek. Yatırım bittiğinde limanın büyük bölümü konteyner diğeri kruvaziyer olmak üzere birbirinden bağımsız iki limana dönüştürülmüş olacak.

Bu bölgelere dikkat!

İzmir’de faaliyet gösteren organize sanayi bölgeleri (OSB) ile iki serbest bölge İzmir’in ihracat ve istihdamında önemli bir yer tutuyor. Aliağa, Bergama, Kemalpaşa OSB’leri ile Ege ve İzmir Serbest Bölgeleri, yapılan planlamalarla İzmir’de 10 yıl içeresinde lojistik olarak en stratejik öneme sahip olan bölgeler olacak.

Aliağa ve Bergama OSB’leri yenilenebilir enerji ve kimya sanayi alanında tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplarken, İzmir-İstabul Otoyolu’nun başlangıç noktasında bulunan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi lojistik firmalarıyla görüşmelerini yapmaya başladı. Öte yandan yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelen İzmir Serbest Bölgesi de yeni yabancı yatırımcılarla görüşmelerini aralıksız sürdürüyor.

Genişleme alanıyla ek 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine daha kavuşacak olan Ege Serbest Bölgesi ise genişleme alanı için yeni yatırımcılarla görüşmeye başladı. Ekonomi çevreleri önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu bölgelerin yatırım ve istihdam rakamlarını İzmir’i ve bölgeyi uçuracağını belirtiler.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.