Marmaray’da her şey dört dörtlük ise işçi Fatih niye öldüMarmaray’da her şey dört dörtlük ise işçi Fatih niye öldü :İş cinayetiyle ilgili soruya cevap veren Ulaştırma Bakanı Marmaray’da her şeyin dört dörtlük olduğunu savundu ama işçinin nasıl öldüğüne cevap vermedi

Marmaray’da arızayı gidermeye çalışırken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden Fatih Uysal’ın ölümüne ilişkin soru önergesine yanıt veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, herşeyin usulüne uygun, denetimlerin eksiksiz olduğunu savundu. Ancak Uysal’ın nasıl yaşamını yitirdiği sorusunu yanıtsız bıraktı.

Marmaray’da taşeron bir firmada işçi olarak çalışan 27 yaşındaki Fatih Uysal, 20 Eylül 2016 tarihinde tüneldeki su sızıntısından kaynaklandığı iddia edilen bir arızayı tamir ettiği sırada elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti. CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin konuyu Meclis’e taşıyarak Ulaştırma Bakanı Arslan’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’te soru önergesi verdi. Bakandan soru önergesine gelen yanıtta TBM ve NATM yöntemleri ile inşa edilmiş kara tünellerinde belirli bir su sızıntısının uluslararası standartlarda normal kabul edildiğini savundu.

Marmaray’da kullanılan alet ve ekipmanları ile kıyafetlerin işçi sağlığı ve güvenliğine uygun olduğunu belirten Arslan, gerekli denetimlerin eksiksiz yapıldığını dile getirdi.

Suyun enjeksiyon çalışması yapılırken hattaki enerjinin kesildiği, Uysal’ın ise elektriği tünel içerisindeki panodan aldığını belirten Bakan Arslan, olayın nasıl gerçekleştiğine ve Uysal’ın neden yaşamını yitirdiğine ilişkin sorulara yanıt vermedi.

Arslan’ın yanıtında, hayatını kaybeden Uysal’ın “taşeron işçisi” değil, “tamir işleri için hizmet satın alma yoluyla çalıştırdığı şirketin elemanı” olduğunu söylemesi, “Bakan taşeronun tanımını bilmiyor mu” sorusunu akıllara getirdi.

MARMARAY SÖZLEŞMENİN İKİ KATINA MAL OLMUŞ
Bakan’ın yanıtında Marmaray Projesinin orijinal sözleşme bedeli 860 milyon dolarken projenin toplam maliyetinin 1.750 milyar dolar olduğu belirtildi. Maliyetin artmasının sebebi olarak da çalışmalar sırasında ortaya çıkan arkeolojik kalıntılar gösterildi.

Kaynak : www.evrensel.net

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.