Samsun’da Tramvay Kazalarına ÖnlemSamsun’da Tramvay Kazalarına Önlem :Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, raylı sistemde tramvayların karıştığı kazaları önlemek için ‘Kent içi güvenli ulaşım’ projesini hayata geçireceklerini söyledi

Samsun Raylı Sistem’de tramvayların karıştığı ölümlü kazalar sonrası sistemi işleten Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ, tedbir alınması yönünde çalışma başlattı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, toplu taşıma araçlarının karıştığı kazaları azaltmak için proje geliştirdiklerini söyledi.

Tramvay güzergahlarındaki istasyonlara vatandaşları uyarıcı anons yaptıklarını, istasyonların girişine uyarıcı levhalar koyduklarını anlatan Gürkan, “Yolcuların dikkatini çekmek ve olası kazaları önlemek için mücadele ediyoruz. İstasyonlar ile kentin muhtelif yerlerine uyarı yazıları da koyacağız. 30 bin öğrenciyi kapsayacak şekilde ‘Kent içi güvenli ulaşım’ projesi başlatacağız. Kent içi ulaşımda görev alanları da ayrıca uyarıyoruz.” dedi.

KAPŞON TAKMAYIN, MÜZİK DİNLEMEYİN
Kazaların büyük bölümünün yayalara çarpma olduğunu bildiren Gürkan, bazen de hemzemin geçitte tramvayın araçlara çarpması şeklinde geliştiğini belirtti. Yayaların karıştığı kazalarının büyük bölümünün dikkatsizlik sonucu oluştuğunu vurgulayan Gürkan, şöyle devam etti: ” Geçen yıl yaşanan kazalarda tramvayların yayalara çarpmasının başlıca nedeni, yayaların mobil cihazlara takılan kulaklıklarla yüksek sesle müzik dinlenmesi oluyor. Yayalar dikkatleri dağıldığı için levhaları görmüyor, tramvayın sesini duymuyor. Bu nedenle istenmeyen kazalar meydana geliyor. Yine soğuk havalarda vatandaşlarımız kapüşon ile başını tamamen kapatıyor, araçları görmüyor. Bunun için vatandaşlarımızdan istasyonlara girerken sesin duyulmasını engelleyen kulaklık ile görüş mesafesini kapatan kapüşonlarını çıkarmasını istiyoruz.”

Kaynak : www.hedefhalk.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.