Vana Kuzey Demiryolu Şart

Vana Kuzey Demiryolu Şart :2023 Türkiye vizyonu kapsamında Türkiye’nin dört bir yanı hızlı tren ağlarıyla örülürken Van 2023’e kadar yapılacak olan bu çalışmaların hiç birisinin içerisinde bulunmuyor. Son yapılacak olan demiryolu projesi ile Kars-Ankara arası mesafe hızlı tren ile 5 saate düşecek. Van ise halen demiryolu taşımacılığını Van Gölü civarından değil de feribotlarla 5 saatte Tatvan’a geçiş yaparak sağlıyor.Son zamanlarda kente belediyeler tarafından tramvay hattının kazandırılması yönündeki talepler, sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyalar ile Van’ın demiryolu taşımacılığında hükümetin yatırım yapacağı iller arasında yer almaya çalışıyor. Bundan yüz yıl önce, daha Osmanlı döneminde demiryolu hattı projesi çizilen ve kentin bir çok noktasına ulaşan demiryolu hattı bu kadar köklü bir geçmişe sahip iken büyükşehriler arasında demiryolu olmayan tek kent olan Van, bir taraftan da Kuzey Demiryolu Hattı’nın müjdesini bekliyor. Türkiye’de önemli hızlı tren seferleri çalışmaları yapılırken yeni örülen hatlar ile Türkiye’nin bir ucundan öbür ucuna ulaşımda büyük aşamalar katediliyor, binlerce kilometrelik mesafeler birkaç saatlik yolculuğa kadar indirgeniyor. Buna rağmen yıllardır Kuzey Van Gölü Demiryolu hattını isteyen, Tatvan’a feribotlar ile değil de göl civarından ulaşmayı talep eden ve şu sıralar da tramvay isteyen kent halen 2023’e kadar yapılacak olan hiçbir demiryolu projesinde yer almıyor. Son yapılan düzenleme ile Tatvan-Ankara hızlı tren hattı yapılmasına rağmen Van’ın olmaması tepki alırken yıllardır bu konuyu dile getiren isimlerden biri olan Van TSO ve TB eski başkanı Feridun Irak’tan ironik bir açıklama geldi. Konuyla ilgili yorumunu “Eller aya Van’a yaya” diyerek dile getiren Irak, bir de ilgisi isimlere gönderme yaparak, “Umarım bizim şansımız da açılır.” Yorumunu yaptı.

Van gelişiminde önemli bir misyona sahip olan demiryolu için, Van’a henüz iyi bir haber verilmedi… Son olarak 2023 hedefleri arasında Türkiye’nin birçok iline hızlı tren ve yeni demiryolları hatları yapılması planlanırken, Van için büyük bir ekonomik kazanç sağlayacak olan Kuzey Demiryolu hattı için bir müjde verilmedi… İran’ın hatta Orta Doğu’nun Türkiye bağlanmasında önemli bir yere sahip olan demiryolu hattı açıklanan hedeflere göre yine Van Gölü üzerinden sağlanacak. İskele sahilinde vapurlara yüklenen vagonlar yine deniz üstünden karşıya götürülecek… Van’a büyük bir ekonomik kazanç olarak bakılan bu demiryolu konusunu Şehrivan Gazetesi olarak ele aldık ve belli isimlere sorduk. İşte Van’ın Kuzey Demiryolu hattından beklentileri…

213 KİLOMETRE YHT HATTI BULUNUYOR
Türkiye, 2009’da tanıştığı yüksek hızlı tren (YHT) teknolojisiyle ulaşımda yeni bir döneme girerken, 2023 yılına kadar ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanması hedefleniyor. Türkiye’de bin 213 kilometre YHT hattı bulunuyor. Ülkede ilk hızlı tren 2009’da Ankara-Eskişehir arasında hizmete girdi. 2011’de Ankara-Konya, 2013’te ise Eskişehir-Konya arasında yüksek hızlı trenlerle yolcu taşınmaya başlandı. Hizmet vermeye başladığından bu yana büyük ilgi gören YHT’lerde bugüne kadar toplam 29 milyon yolcu taşındı.

İŞTE O PROJELERDE SON DURUM
Tamamlanan ve yapımı devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinin merkezi Ankara olacak. Başkent’ten İstanbul, Sivas, İzmir, Eskişehir ve Konya gibi illere yüksek hızlı trenlerle seyahat yapılabilecek. Sivas, Ankara ve İstanbul’a hızlı trenle bağlanacak. Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresi 12 saatten 2 saate, İstanbul-Sivas arasındaki seyahat süresi ise 5 saate inecek. Bursa-Ankara ve Bursa-İstanbul arasındaki seyahat 2 saat 15 dakikaya düşecek. Bursa-Bilecik (Osmaneli) Hızlı Demiryolu Projesi kapsamında Bursa-Yenişehir kesiminin altyapı inşası devam ediyor. Yenişehir-Bilecik (Osmaneli) kesiminin inşasına ise bu yıl başlanacak.

18 İL HIZLI TRANLE BİR BİRİNE BAĞLANACAK
Türkiye’nin en büyük 3 şehrinden ikisini buluşturacak Ankara-İzmir YHT Projesi Ankara (Polatlı)-Afyonkarahisar ve Afyonkarahisar-Uşak (Eşme) kesiminde altyapı yapım çalışmaları ile Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa kesiminde altyapı ihale süreci devam ediyor. Manisa- İzmir (Menemen) kesiminde alt ve üstyapı işleri için sözleşme imzalanarak çalışmalara başlandı. Proje tamamlandığında Ankara-İzmir arasında demiryoluyla seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek. Sivas-Erzincan hızlı demiryolu projesinin ilk etabının yapım ihalesi gerçekleştirildi. Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren projesinde Konya-Karaman ve Adana-Gaziantep arasında inşaat çalışmaları, diğer bölümlerde ise yapım ihale çalışmaları devam ediyor. Bilecik- Bursa, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ve Konya-Karaman, Sivas-Erzincan hızlı demiryolu hatlarıyla kısa vadede ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 il yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanacak.

IRAK: BU İLLER ÇOK MU ŞANSLI
Kuzey Demiryolu hattıyla ilgili gazetemize konuşan Van TSO ve Van TB eski başkanlarından işadamı Feridun Irak şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz de çok iyi ve iyi hizmet alan iller var. Bu illerimiz çok mu şanslı yoksa farklı bir taraflarımı var bilmiyorum. Günümüz dünyasının ulaşımında önemli yeri olan yüksek hızlı tren yatırımından bölgemizde Sivas, Kars, Elazığ gibi illere yatırım yapılırken biz yine yaya kaldık. Önümüzdeki yıl hizmete girmesiyle birlikte daha önce Ankara’ya 12 saatte ulaşan Sivaslı 2 saatte ulaşacak.”

“ELLER AYA BİZ YAYA KALDIK”
Van-Tatvan üzerinden demiryolunun feribotla yapılmasının maliyetli olduğunu söyleyen Irak, “2023 yılında tamamlanması ile 30 saatte gidilen Kars-Ankara ise 5 saatte gidilecek. Biz ise 49 mil uzaklıktaki Tatvan’a 5 saatte gidiyoruz. Yıllardır gündeme getirdiğimiz Van-Tatvan demiryolu bağlantısının kuzey tarafından karadan bağlanması önerimiz dikkate alınmadı. Bundan dolayı eller aya biz yaya kaldık. Van-Tatvan demiryolu bağlantısı Van Gölü üzerinde feribotla yapılması, zaman kaybı ve yüksek maliyet getirmektedir. Bu böyle devam ettikçe ilimiz ekonomisine hiç bir katkısı olmaz. Söz konusu şanslı iller hızlı trene kavuşurken, bizim talebimiz konveksiyle hat olarak bile programda bulunmamaktadır. Hızlı trene kavuşacak olan illerimize hayırlı olmasını, bizimde şansımızın açılmasını diliyorum.” Dedi.

GÜLER: İRAN’DA DA ÇALIŞMA VAR
Konuyla ilgili görüştüğümüz Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Van Şube Başkanı Süleyman Güler, İran tarafında da demiryolu hattı için çalışmalar yapıldığını söyledi. Güler, “Türkiye’nin yapmış olduğu bu atılımın yanında aynı zamanda İran’ın da 2020 yılına kadar hedef bıraktığı bir İpekyolu projesi var. Kendi ülke sınırına kadar bir demiryolu ağıyla döşeme yapmak istiyor. Urmiye, Hoy ve Bazargan kapılarının ortak noktada buluşacağı, sınır hattında bir demiryolu çalışması yapılacak.” Şeklinde konuştu.

“VAN ÖNEMLİ BİR KONUMDA VE DEMİRYOLU ŞART”
Kuzey Demiryolu hattının Van için önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Güler şöyle devam etti: “Bizim içinde Kuzey Demiryolu hattı ticaretin geleceği için önem taşıyor. Kısa vadede bu ütopik görünebilir. Maliyet açısından da yüksek bir maliyet olarak görülebilir ancak geleceği düşündüğümüzde Türkiye ile İran arasında 35 milyar dolarlık bir ihracat hedefi bırakılmışsa, buradaki en önemli kilit nokta bana göre Van’dır. Bu kilit noktada Van yer alıyorsa buna göre yatırımlar yapılmalıdır. İşte Kapıköy Sınır Kapısı’nın modernizasyonu, uluslararası kapı statüsü kazanması gerekse de içindeki donanımlar ve birimler ile birlikte yapılan çalışmalar Van stratejik bir konumdaysa bu yolunda kesinlikle yapılması gerekiyor. Geleceğe hazır olma anlamında da böyle bir ihtiyaç var.”

GÜLER: İRAN ÖTESİNE AÇILMALIYIZ
Başkan Güler, yapılacak olan demiryolu hattı ile sadece İran değil, İran ötesi ülkelerle de ticaret yapılacağını söyledi. Güler, “Aynı zamanda şunu da düşünmek gerekiyor. Bu Kuzey demiryolu ya da hali hazırdaki demiryolu hattımız sadece İran’a hizmet ettiğini düşünmemek gerekiyor. Böyle düşünürsek yanılgıya düşmüş oluruz. Biz o demiryolunu kullanarak İran’ı aşıp, İran ötesindeki ülkelere de hizmet verebiliriz. Orada Hindistan, Afganistan ve Pakistan gibi çok sayıda önemli ülkeler var. Bu ülkeler dünya nüfusunun en az yüzde 50’sini barındıran ülkelerdir. Bizim sanayicimizi orada pazarlayabileceğimiz ülkelerdir bunlar. Biz o ülkeler ile ticaret yapabiliriz. Bunu da düşünerek hareket etmek gerekiyor.” Dedi.

“BÜYÜK BİR SORUMLULUKTA GETİRECEKTİR”
Geleceğe yönelik önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Güler son olarak şunları kaydetti: “Bence geleceğe yönelik çok önemli bir yatırım ve olması gereken bir yatırımdır. Bizim de tabi ki hızlandırılması için Kapıköy’ün faal hale geldikten sonra bu demiryolunu için uğraşmamız gerekiyor. Bu anlamada bizim çok fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Kapının açılması bize çok fazla katkı katmasının yanı sıra bize çok büyük bir sorumlulukta getirecektir. Böylesi bir gücü eğer ki yönlendirmezseniz yazık etmiş olursunuz. Allah razı olsun devletimiz oraya büyük bir yatırım yapıyor. Bizlerin de bunun daha aktif çalışması ve ekonomik, sosyal, kültürel anlamada katkı sunması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Şimdiden kapı için çalışmamız ve daha iyi çalışması için uğraş vermemiz gerekiyor.”

BOZKURT: ÇEŞİTLİ ÇAĞRILARDA BULUNUYORUZ
Van Organize ve Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, Kuzey Demiryolu hattı için her platformda kalkınmanın ve büyümenin yolunun alt yapının tamamlanmasından geçtiğini belirttiğini ifade ederek, “Medeniyet demiryolu, karayolu, havayolu ve güçlü iletişim kanalları ile bu kanalları yapmakta devletin işidir. Biz çeşitli çağrılarda bulunuyoruz. Gelin yatırım yapın, ilimiz şu şu özelliklere sahiptir diyoruz. Serbest piyasa ekonomisinde yatırım yapılacak bölgede ham maddeye uzaklığını, iklim koşullarını, limanlara uzaklığını bu değerlendirmelere göre yatırım yapılır. Dolayısıyla demiryolları ağları bakımından Van’ımızın birçok eksiği var. Bir tek Kuzey Vangölü demiryolu hattı değil. Bu büyük bir eksikliktir. Öte yandan demiryolu ağının Erciş, Muradiye, Tatvan ve Ahlat ilçelerimizden geçmesi hem bölgemiz hem de ilimiz için büyük bir öneme sahiptir.” Dedi.

DEMİRYOLU OSB’DEN GEÇECEK
Bozkurt, “Keza bununla birlikte Van’ın kalbi konumunda olan Organize Sanayi Bölgesinde de bir demiryolu yok. Bu demiryolu projesi de gündemde. Özalp Yolu üzerinde bulunan Anzak Kalesinin arkasından bir yer tahsisi de yapıldı. Bununla ilgili Sayın Bakan Yardımcımız Fatih Çiftci beni arayarak 2017 programına alındığını söyledi. Bu sayede OSB’mizde bu yol ile hem yurtiçi hem de yurtdışına malların gönderilmesi için bir istasyon oluşturulacak. Yaptığım görüşmeler neticesinde bu yıl programa alınıp tamamlanacağı yönünde oldu. 17 km’lik bir yoldur bu.” Diye belirtti.

BOZKURT: KAPIKÖY’DE HIZLI TREN ÇALIŞMASI YAPILMALI
Van Kuzey Demiryolu hattının Van Gölüne 2 tane yük gemisi indirilmeden düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Bozkurt, “Bunlara dünyanın parası yatırıldı. Dolayısıyla ilimizden Tatvan’a Van Gölünün kullanılmasıyla karşıdan karşıya yüklerin görülmesi maliyet olarak da çok yüksek bir miktardır. Zaman olarak da maliyet olarak da ekonomik değil. Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattının kesinlikle biran önce yapılması bu kentlerin kalkınması bakımından ve ekonomik bakımdan da çok önemli ve değerlidir. Bununla bitiyor mu bitmiyor. Demiryolu denildiğinde OSB’nin de demiryolunun tamamlanması lazım. Daha da fazlasını söylemek gerekirse İran ile münasebetlerin gelişmesini istiyorsak, oradan turist almayı düşünüyorsak aslında Van-Urmiye Hızlı tren hattının düşünmemiz gerekiyor. Hatta Kapıköy’den Türkiye’nin diğer illerine giden bir hızlı tren çalışması da yapılmalı. Bu İran Van arasında yapılmasını istediğimiz hızlı tren çalışması hem Van ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine büyük bir ivme kazandıracaktır.” İfadelerini kullandı.

“VAN-TRABZON LİMANI ARASINDA DEMİRYOLU YAPILMALI”
Bozkurt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önümüzde mutlaka yapılması gereken 4 tane demiryolu hattı var. Bir diğer önemli demiryolu hattı ise Van ile Trabzon Limanı arasında yapılması. Bu yer arasında 690 km mesafe var. Bu yolunda mutlaka devreye alınması lazım. Van ürünlerinin rahatlıkla Trabzon limanına ulaşıp oradan alacağı ürünleri rahat bir şekilde alması açısından önemli olacaktır. Daha ekonomik olarak iletişimin sağlanması ile Van gerçek kimliğine, ticaret merkezi misyonuna kavuşacağına inanıyoruz.”

Kaynak : sehrivangazetesi.com

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

1 Comment

  1. Sayın Bozkurt sizinde söylediğiniz gibi Van için en güzel proje Van-Erciş-Patnos-Ağrı üzerinden Erzurum’a oradan da Trabzon(Rize) ye bağlanacak yoldur. Tüm Van ve Ağrı halkının bunun için parti görüş ayrımı olmaksızın mücadele etmesi gerekir. Unutmayın ekonomik olarak güçlü olanın anayasal hakları da, kültürel hakları da olur. Bunun en somut örneği katalunya, bavyera, iskoçya ve irlanda’dır.

Yorumlar