Gemlik Treninin Güzergahı Ova Çiftçisini İsyan Ettirdi

Gemlik Treninin Güzergahı Ova Çiftçisini İsyan Ettirdi :Bu sütunlarda… TCDD’nin unuttuğu Gemlik Treni ile ilgili gelişmeyi duyururken, güzergâhın belirlendiğini 8 Nisan günü aktardık.
Gerçi…
Henüz hızlı tren gelemedi, ama Gemlik yük treninin Dereçavuş’ta hızlı tren hattından ayrılıp ovaya doğru ilerlemesi, Aksungur ve Ahmetbey köyleri arazilerinden geçerek Gündoğdu yamaçlarına gelmesini planlanıyor.
Oradan da…
Gündoğdu Köyü ve tepesi altından uzun bir tünelle tren hattı Kurşunlu-Gemlik arasında sahile inecek.
Sonra da…
Gemsaz’dan ilerleyip Gemlik Askeri Hara’sı önünden geçerek Gemport’a ulaşacak. İstasyonun da Gemport yanındaki tepeye yapılması düşünülüyor.
Ne var ki…
Güzergâhta kamulaştırmaya esas olacak bahçe, ev ve yapı tespitleriyle meyve ağacı sayımlarına başlanması ova çiftçisini adeta isyan ettirdi.
İlk tepki de Ahmetbey Köyü Muhtarı Ahmet Doğan’dan geldi.
“Tren köyümüzün içinden geçiyor. Proje aynen uygulanırsa 5 ev yıkılacak” diyen Doğan şu bilgiyi de verdi:
“Yalnızca Ahmetbey Köyü’nde 250 parçada 100 dönüm arazi gidiyor.”
Şunu da ekledi:
“Bu arazilerde çok nadide meyve bahçeleri var. Örneğin dünyanın aradığı siyah incir ve Deveci armudu bahçelerimiz var, zeytin ağaçları var. Bunlar hep sökülecek ve yazık olacak.”
Dikkat çektiği bir nokta da şu:
“Bu proje çok maliyetli. Çünkü verimli arazilerin kamulaştırma maliyeti yanında, Gündoğdu’nun altına yapılacak tünel de çok uzun.”
Önerisi şu:
“Alternatif yollar elbette var. Harita biraz kaydırılıp Çağlayan Köyü yanındaki yola çıkılabilir.”
Yanı sıra…
Gündoğdu’nun altından tünelle geçecek tren hattının ulaşacağı Kurşunlu’da da aynı kaygılar ortaya çıktı. Orada da hem zeytin bahçelerinin sökülecek olması, hem de sahil yerleşimleri tren hattının kurbanı olacak.
O nedenle…
Ovadaki verimli meyve bahçeleri ve sahil yerine, Gemlik treninin otoyol ya da Gemlik Yolu boyunca ilerleyip Gemport’a bağlanmasının daha doğru olacağı savunuluyor.


Kaynak : Ahmet Emin Yılmaz – www.ahmeteminyilmaz.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar