İlk elektrikli lokomotifİlk elektrikli lokomotif

E1000 Tip Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi

TÜBİTAK MAM bünyesinde Modern AC sürüş sistemine sahip 1 MW gücünde elektrikli lokomotif geliştirilmesi ve prototip üretimi yapılmıştır. Sürüş ve kontrol sistemlerinin yurt içinde tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Lokomotif maliyetinin yaklaşık yarısını kapsayan; cer konverteri, cer kontrol ünitesi, lokomotif merkezi kontrol ünitesi, cer trafosu, yardımcı güç ünitesi, lokomotif kumanda ve izleme masası yazılımları gibi alt sistem bileşenleri tamamen yurt içinde tasarlanıp üretilmiştir. Toplam yerlilik oranı %80’in üzerindedir.

Dünyada sadece gelişmiş ülkelerin sahip olduğu ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden olan cer konverteri, cer kontrol ünitesi, merkezi kontrol ünitesi gibi raylı araç sürüş ve kontrol sistemlerinin yurt içinde tasarlanması ve üretilmesi sağlanmıştır.

Kömürden sıvı yakıt üretimi

Biyokütle ve Kömür Karışımlarından Sıvı Yakıt Üretimi

TÜBİTAK MAM bünyesinde gerçekleştirilen projede, ülkemizin enerji güvenliği açısından yaygın ve ulusal kaynakları olan kömür ve biyokütle karışımlarından, ülkemiz açısından ticari ve stratejik açıdan büyük bir öneme sahip sıvı yakıtların üretimi ve elde edilen sonuçların pilot ölçekte sıvı yakıtların üretimi amaçlanmıştır. Böylece, gazlaştırma, gaz temizleme, gaz şartlandırma ve sıvı yakıt üretimi teknolojilerine yönelik öncü endüstriyel tesis kurulumu için gerekli teknolojik bilgi paketlerinin oluşturulması hedeflenmiştir.

Yerli kömürün, temiz kömür teknolojileri ile sıvı yakıta dönüştürülmesi hedefi kapsamında başlatılan “Kömür ve Biyokütle Karışımlarından Sıvı Yakıt Üretimi Projesi”nin (TRİJEN), pilot ölçek sistemi kapsamındaki TKİ Ege Linyitleri İşletmesi Soma-Cenkyeri sahasındaki kurulum çalışmaları tamamlanmıştır. 2016 yılı sonunda tamamlanması öngörülen proje sonrasında, müşteri kurum tarafından proje sonuçları uygulama planı kapsamında en az 300 varil/gün kapasiteli kömürden sıvı yakıt üreten öncü bir endüstriyel tesis kurulması planlanmaktadır.

Yüzde yüz yerli elektrikli otobüs yollarda

Türkiye’nin ilk 0 yerli elektrikli otobüs Avenue EV, yollarda 8 dakikada şarj olabilen otobüs tek şarjla 50-70 km gidebiliyor.

Avrupa’da otobüs ve hafif ticari araç üretiminde birinci, kamyon üretiminde ikinci sıradayız. Dünyada çevre dostu araçlara ve alternatif yakıtlara olan ilgi her geçen gün artıyor.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.