Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi kurs başvuruları başladıRay Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi kurs başvuruları başladı :Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor” adlı mesleki eğitim projesi kapsamında düzenlenecek kurslar için başvurular başladı. Proje kapsamında, geleneksel kaynak yöntemlerinden farklı özelliğe ve tekniğe sahip “Alüminotermit Ray Kaynakçısı (Seviye-3)” mesleğine yönelik İzmir, Erzincan ve Ankara’da düzenlenecek 6 ayrı kurs için başvurular www.raykaynakcilarisertifikalaniyor.net adresinden yapılabilecek. Kursu tamamlayan adaylar, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme merkezinde sınava girecek ve başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecek. Belge almaya hak kazanan Türkiye’nin ilk sertifikalı ray kaynakçıları için proje kapsamında istihdam çalışmaları yürütülecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı tarafından yürütülen hibe programına kabul edilen ve 114 bin 402 Avro hibe almaya hak kazanan Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi kapsamında 60 kursiyerin belirlenmesi için başvurular başladı. YOLDER’in koordinasyonunda, Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu ve TCDD Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün işbirliği ile hayata geçirilen projenin en önemli faaliyetlerinden olan kurslar, 8 Mayıs-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak yürütülecek. Erzincan’da düzenlenecek iki kurs ise 3-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kurslara katılabilmek için 26 Nisan 2017 tarihine kadar www.raykaynakcilarisertifikalaniyor.net adresinden başvuru yapılabilecek.

Ayrıca, İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü kuruma kayıtlı işsizlerin kurslara yönlendirilmesi konusunda destek sağlayacak. İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Zafer Şener, yetkileri çerçevesinde projeye destek vermek istediklerini, istihdama yapılacak her katkı da işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

İSTİHDAM SAĞLANACAK

Demiryolu alt yapı alanında güvenlik açısından büyük önem taşıyan ray kaynakçılarının mesleki yeterliliklere uygun olarak eğitilmesi amacıyla düzenlenecek kurslara 25-64 yaş aralığında, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip İŞKUR’a kayıtlı işsiz kişiler ile ray kaynağı alanında sertifikasız çalışanlar başvurabilecek. Teorik derslerin yanı sıra uygulama ağırlıklı olarak işlenecek derslere devam zorunluluğu bulunuyor. Her biri 15 iş günü olmak üzere toplam 120 ders saati olarak planlanan kursa başvuru için herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Kurs süresince günlük ders katılımına göre her kursiyere harçlık ödenecek. Kursiyerlere kurs

süresince gerekli tüm kişisel koruyucu elbise ve ekipmanlar verilecek ve her türlü iş kazasına karşı 15 günlük ferdi kaza sigortası da ücretsiz olarak yaptırılacak.

Kursu tamamlayan katılımcılar Türkiye’de yetkilendirilmiş tek sertifika kuruluşunda sınava girecek. Sınavı başarıyla geçen adaylar Türkiye’nin ilk sertifikalı ray kaynakçıları olarak belge almaya hak kazanacak. Raylı sistemler sektörünün en önemli çalışanlarından biri olan ray kaynakçılarının niteliklerinin geliştirilmesi, yeterliliklerinin arttırılması, sertifikalandırılmaları ve hayat boyu öğrenme süreçlerinin desteklenmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında işsiz kursiyerlerden sertifika almaya hak kazananların en az yüzde 20’si için istihdam sağlanacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.