Rize Kent Konseyi Başkanı Topçu, Trabzon-Erzincan Tren hattını değerlendirdiRize Kent Konseyi Başkanı Topçu, Trabzon-Erzincan Tren hattını değerlendirdi : Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu, Trabzon-Erzincan Tren hattını değerlendirdi. Topçu, Ordu Olay Gazetesi’ne yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“Ordu Olay Gazetesi’nin başlatmış olduğu kampanya Karadeniz’de bir heyecan dalgası yarattı. Samsun’dan Sarp’a hızlı tren kampanyasına ilk günden itibaren gönülden katılmamın sebebi Erzincan-Trabzon hızlı tren hattı gündeme taşınmaya başladığı yıllarda KTÜ’den bir Profesörün “bu ihanettir” diye o zaman ki başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektuptur…

Olayı yakından incelediğimde gördüm ki hocamız haklı. Birçok yazımda “Devletin sana verdiği maaş ananın ak sütü gibi helal olsun” diye yazdım o zamanlar… Çünkü yapılamaya çalışılan Erzincan Trabzon Hızlı hattı için hocamızın önerdiği hat tam tamına 5,5 milyar daha ucuz bir hattı… O zamandan bugüne kadar hiçbir çaba sonuç vermedi ve bu anlamsız, hesapsız çalışmalar devam etti. Hala daha devletin en üst makamları inanılmaz bir şekilde ısrarını sürdürüyor. İlle de Erzincan Trabzon Hızlı tren hattı diyor… Artvin, Rize, Trabzon Giresun, Ordu ve Samsun’u kapsayacak ve çok büyük bir görevdeşlik oluşturacak hat asla devlet tarafından dile getirilmiyor… Halk istiyor, devlet istemiyor gözüküyor. Bağnaz, mikro milliyetçi çeteler devletin gözünü kör etmiş, halkın isteği her türlü yolla engellenerek bir büyük devasa yatırımdan Karadeniz halkı mahrum edilmek isteniyor. Ben hayatımda bir tek şey bilirim. Halkın sözü hakkın sözüdür. Gerisi teferruattır. Bütün Karadeniz ne diyor? Samsun’dan Sarp’a Hızlı tren… O zaman halkın dediği olacak…

Siyasi ortam bana göre müsait değil. Ülkemiz çok önemli bir yol ayrımında… Herkesin bir hesabı var. Bu zamanda bu meseleyi fazlaca kurcalamak herkesi memnun etmez… Bizim başımız zaten yanmış… Bütün devasa işlerde en başta bize vurulan “bunlar muhaliftir” damgasıdır… Açıkça söyleyeyim bu laf bana ivme veriyor, kamçılıyor beni… Evet muhalifim… Halkın çıkarı adına muhalifim. Doğruları halka gösterme adına muhalifim… Çünkü benim görevim olayların üzerindeki perdeyi aralayıp halka gerçekleri göstermektir… OVİT meselesinde, Rize-Artvin havalimanı meselesinde haklı çıktım. Bugün bu iki dev proje hayata geçiyor. Ordu Olay Gazetesi yıllarca ‘havalimanı’ dedi bir büyük mücadele verdi. Aynı suçlamalarla karşılaştı… Ne oldu şimdi? Ordu-Giresun Havalimanı’nda AnadoluJet, ilk başlarda hafta bir sefer yaparken, bunu haftada 18 sefere çıkardı. Yani halkın dediği oldu.

Galiba kaderimiz aynı… Artvin’in, Rize’nin, Giresun’un, Ordu’nun kaderi aynı… Aynı mikro milliyeti gaddar bürokratların cenderesinde… Aşacağız bunları, Samsun-Sarp Hızlı Tren hattını yaptıracağız. Çünkü halk bunu istiyor, hak bunu gerçekleştirecek. Bir yanda 6 vilayet diğer yanda bir tek vilayet… Siyasi taraf olarak hayatımda hiçbir zaman yazı yazmadım. 16 Nisan’a kadar bu konuya değinmeyeceğim… Rize’m büyük hizmetler aldı, Ordu’m çok büyük hizmetler aldı. Bu hizmetlerin alınmasında bütün engellemelere rağmen en büyük karalığı gösteren evladımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu meseleyi en kısa yoldan anlatacağız ve en doğru kararı vermesini sağlayacağız.

Çünkü o da “hak” diyor…

Kaynak : www.orduolay.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. Hocanın yazısını bende okumuş ve kendisine hak vermiştim. sizde aynı doğruyu savunuyorsunuz. doğru olan budur. Zaten Çarşamba ya kadar DY mevcut bu yolda yapılacak rehabilitasyon ile ilk aşama da Ordu, sonrasında Trabzon 3. aşama da da Artvin(Hopa) ya kadar 200 km/h lik bir DY yapılabilir. Bunun taçlandırılması da Hopa’ dan yolun Batum ile birleştirilip tüm Rusya, kafkasya ve Asya ağına bağlantı olacaktır. Eğer doğu anadoludan karadenize bir bağlantı olacaksa Aşkale den Bayburt-Gümüşhane Trabzon yönünde olmalıdır. Bu hattın yapılacak Kars Iğdır nahcivan hattı ile güney asya ve Kuzey avrupa arasındaki en kısa transit yol olduğunu da defalarca yazdım.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.