Sivas hızlı tren garının zemini çürük mü çıktıSivas hızlı tren garının zemini çürük mü çıktı :Hızlı Tren Güzergâhının değiştirilerek şehir dışına kaydırılması ile başlayan iddialar durmak bilmiyor. Hızlı Tren İstasyonunun yapılması planlanan Üniversite alanında zeminin çürük çıktığı iddiaları kamuoyunda konuşulmaya devam ediyor. Yetkililerden ise ses yok.

Sivas’a 2018 yılında gelmesi planlanan hızlı tren güzergahının değiştirilerek hızlı tren garının şehir dışına alınması ile başlayan tartışma ve iddialar gündemi koruyor.

Şehir merkezine düşünülen hızlı tren garının Üniversite yerleşkesi içerisine kaydırılmasının hem üniversite açısından hem yolcular açısından sıkıntı oluşturacağı konusu defalarca gündeme gelmişti.

Güzergahın yanlışlığı, üniversite ve yolcular açısından uzaklık ve güvenlik açısından yaşanacak sıkıntılar konuşulmaya devam ederken, bu tartışmalara zemin sorunuda eklendi.

Şehir Merkezinde olması gereken ancak Üniversite güzergahına alınan hızlı tren garı için yapılan zemin etüt çalışmalarının yapıldığı ve zeminin çürük çıktığı iddia ediliyor.

Gar binasının yapılacağı alanın eski ırmak yatağı olduğu be nedenle zeminin çürük olduğu dile getirilirken yetkililerin duruma açıklık getirmemesi kamuoyunda iddiaların konuşulmasına zemin hazırlıyor.

Gar binasının bu alana yapılması halinde bina açısından da sıkıntıların yaşanacağı yapılan yatırımın da heba olacağı dillendirilirken İsmet Yılmaz Bulvarı ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarından geçirilmesi planlanan Hızlı Trenin kot farkı nedeniyle geçişinin imkansız olduğu da konuşulan olumsuzluklar arasında yer alıyor.

Avrupa başta olmak üzere Türkiye’de de diğer illerde Hızlı Tren garları şehir içinde iken, Sivas´ta neden ve ne amaçla şehir dışına kaydırıldığı konusu ise halen merak ediliyor.

Yetkili birimlerin bu iddialara ve yaşanacak sıkıntıların nasıl aşılacağına dair geniş açıklamalarda bulunarak kamuoyunu bilgilendirmeleri bekleniyor.

Kaynak : www.sivasmemleket.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri  1. En doğru olan mevcut garın tarihi özellikleri korunarak rehabilite edilmesidir.

  2. Sivas’ı iyi bilen ve mezuniyet tezini de ” TCDD ve Yatırım Faaliyetleri ” üzerine yapan bir birey olarak YHT garının mevcut gar haricinde başka bir yere yapılması, ulaşım zorluğu nedeniyle özellikle Malatya ve Samsun istikametinden trenle gelen yolcularda yola YHT ile devam etme fikrinde caydırıcı bir etken olacaktır. Buda TCDD nin mali kayıbı demektir. Gerek yolcular açısın ulaşmanın kolay olması, gerekse eski gara entegre olarak yapılması gar maliyetini de düşürecek kanaatindeyim. Faik Aziz.İzmir

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.