Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ünal’dan Hızlı Tren AçıklamasıAk Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ünal’dan Hızlı Tren Açıklaması :64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ın son beş yılda en fazla yatırım alan illerden biri olduğunu söyledi. Hızlı tren projesine de değinen Ünal, ““Gaziantep-Adana hattı ne durumdaysa Kahramanmaraş’ın da hızlı tren projesi o durumda” dedi.

Kentte görev yapan basın mensupları ile özel bir tesiste bir araya gelen 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mahir Ünal’a, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’de eşlik etti. Kahramanmaraş’a yapılan yatırımlarla ilgili bilgiler veren Ünal, hızlı trenden, stadyuma kadar çok sayıda sorulan sorulara içtenlikle cevap verdi. Yatırım noktasında Kahramanmaraş’ta önemli işlere imza attıklarını belirten Ünal, yatırım alma potansiyelinde Kahramanmaraş’ın 9. Sırada yer aldığını söyledi.

“YÜZDE 52 MÜKEMMEL BİR SONUÇ”
16 Nisan referandumunu da değerlendirilen Ünal, Kahramanmaraş’ta alınan yüzde 72 “Evet” oyunun büyük bir başarı olduğunu belirterek, “Referanduma şöyle bakmak lazım, biz insanlara bir sistem vaat ettik ve bu sistemi vaat ederken, vatandaşımız %52 oy ile onay verdiler. Bu mükemmel bir şey. Yani, bilmedikleri, nasıl olacağını düşünemedikleri ve bugüne kadar hiç karşı karşıya gelmedikleri yeni bir şeye %52 oy verdiler. Ve birde biz bunu daha üç ay öncesinde %40-41’ler de olan bir oyu nereye getirdik, %52’lere getirdik. Yani sanki biz %60-70’di de, %52’ye düştü gibi bir algıyı doğru bulmuyorum. Bu referandumu diğer referandumlardan farklı tutmak lazım. 2010 referandumunda biz sistemin içindeki değişikliği konuştuk. Ama bu referandum sistemin tamamının konuşulduğu bir referandumdu. O yüzden ben, ülke genelindeki %52’yi düşük bulmuyorum. Kahramanmaraş’a gelince tabi iki kere iki dört etmiyor. Ak Parti’nin oyları %72’ydi, MHP’nin oyları da %12’ydi, bunların toplamı %84 eder o halde Ak Parti ve MHP referandumda yüzde 84 almalıdır demek yanlış bir hesaptır. Çünkü bu bir genel seçim değil, yerel seçim değil. Bu bir referandum. Seçimde Ak Parti’ye oy veren yada MHP’ye oy veren bir vatandaşımız referandum da hayır verebilir. Niye çünkü biz sistem değişikliğini konuşuyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“GAZİANTEP-ADANA NE DURUMDAYSA KAHRAMANMARAŞ’DA O DURUMDA”
Hızlı tren projesi hakkında bilgiler veren Mahir Ünal, “Gaziantep-Adana hattı ne durumdaysa Kahramanmaraş’ın da hızlı tren projesi o durumda” dedi. Çalışmaların devam ettiğinin altını ççizen Ünal, “Bütün gelişmiş şehirlerde tren garları, otobüs terminalleri ve havaalanları mümkün olduğunca şehrin dışına yapılıyor, içerdeyse dışarı çıkarılıyor. Çünkü buraların şehrin merkezine yapılması, şehrin keşmekeşliğini, şehrin trafiğini daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Dünya akıllı bir şey yapıyor şuanda, uçağı trene, treni otobüse rakip yapmıyor. Bu ulaşım araçlarını birbirinin tamamlayıcısı olarak planlıyor. Diyor ki 200 kilometreye kadar otobüs, 400 kilometreye kadar tren, 600 kilometreye kadar da uçak diyor, bu şekilde bir planlama yapılıyor. Bu tür şehir ulaşımlarında da havaalanının şehrin içine girmesi konusunda dedik ki şöyle bir şey yapalım, hızlı tren garı ile havaalanını birleştirelim, yani planlamayı ona göre yapalım. Hatta projelendirirken uçaktan indiğinde vatandaş hızlı trene binsin dedik. Yurt dışından bir vatandaş Kahramanmaraş’a geliyorsa uçaktan indiğinde hızlı trenle Gaziantep’e ulaşma imkânı verirsen, Gaziantep yerine Kahramanmaraş’a da inebilir ya da eğer 40 dakika içerisinde Adana’ya ulaşabilecekse, Adana’ya inmek yerine desin ki ben şimdi Adana’ya ineceğim, tren istasyonuna gideceğim ama Kahramanmaraş’ta hızlı tren hemen havalanın yanında bir arada. Biz bunların hepsini konuştuk, bizim karar veremediğimiz şey şu, bunu şehrin içine sokmanın bir maliyeti var. Türkoğlu’na zaten Lojistik Köy yapıyoruz, dolayısıyla hızlı tren hattını Türkoğlu’na yapsak ne olur. Bunu da düşünüyoruz. Ama hızlı tren biliyorsunuz Gaziantep-Adana hattı ile birlikte planlanacağı için şu anda Gaziantep-Adana hattı ne durumdaysa Kahramanmaraş’ın da hızlı tren projesi o durumda. Proje ihalesi ve diğer çalışmalar da şu anda yürütülüyor. Biliyorsunuz hem Cumhurbaşkanımıza açıklattırdık bunu, hem Binali Bey’e açıklattık ki işi sağlamlaştıralım diye” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.marasmanset.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.