Akçaray’ın ücret tarifesi kademeli olmalıÖyle veya böyle..

Ben diyeyim Ramazan, siz deyin Bayram. Ben diyeyim eylül, siz deyin yılsonu.

İnat ettiler İzmit’e tramvay yapıyorlar. Eninde sonunda bu şehirde tramvay çalışacak. Çalışmaya başladıktan sonra da çok tartışacağız. 120 milyon hesapladık, kaça mal oldu? Bu şehre çektirilen bunca sıkıntıya ne kadar değdi? Şehir içi trafiğini rahatlattı, toplu taşımaya bir düzen ve rahatlık getirdi mi, tam tersi mi oldu? Bunlar sonraki işler.
Şimdi, günde 16 bin yolcuya Sekapark-Otogar arasında hizmet vermesi planlanan tramvayın, Akçaray’ın ücret tarifesi üzerinde çalışılıyor.

Elbette tramvay, minibüslere, lastik tekerlekli otobüslere göre avantajlı. Akarı-kokarı yok. Vergisi-sigortası yok. Lastik parası, kaporta hasarı yok. “Eyvah, mazota 10 kuruş zam geldi” derdi yok. Tramvay elektrik kullanacak, bir de maaşlı vatmanı olacak. Maliyet hayli düşük.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şimdi Otogar-Sekapark arasında çalışacak Akçaray için ücret tarifesini belirlemeye çalışıyor. Her şeyden önce, tramvayın ücret tarifesi, mevcut şehir içi minibüs ücreti tarifesinin altında olamaz. Bayramlarda seyranlarda (misal 15 Temmuz, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı garanti) bedava yaparlar. Ama normal zamanlardaki ücret, mevcut şehir içi tarifesinin (2.10 TL) altında olamaz. Zaten minibüsçüler tramvaya gıcık, maliyet düşük olsa bile, tramvay tarifesi minibüs ücretinin altında belirlenemez.

Bu iş yapılırken mutlaka kademeli ücret tarifesi yapılmalıdır. Bugün Türkiye’de her hattın tek ücret olduğu yegane toplu taşıma hizmeti bizim ilimizde var. Derince’den kalkıp, Umuttepe’ye (30 küsur kilometre) gitmek de, Fevziye önünden Yenicuma önüne (taş patlasın 1 kilometre) gitmek de İzmit’te aynı fiyat. Bu büyük yanlış. Yolcu için de, minibüsçü için de zarar. Tramvayda da mutlaka Kent Kart kullanılacaktır. Bu sistemde kademeli ücret tarifesi uygulamak son derece kolay. Sistemi, duraklara kurmak gerekiyor. Hasıl otoyol gişelerinde kademeli tarife uygulanıyorsa, Adapazarı’ndan girip Çamlıca’dan çıkmakla, Hereke’den girip Çamlıca’dan çıkmak farklı ücret yazıyorsa, tramvayda da yolcular için aynısı yapılabilir.

Misal, Otogar’dan tramvaya binip, Sekapark’ta inmek 3 TL olur da, Otogar’dan binip, Yenicuma’da inmek 2.50 TL olur. Bir kademe koymak lazım. Tramvayda bu kademeli sisteme geçersek, hemen arkasından şehir içindeki bütün toplu taşıma araçları için de bu sistemi uygulayabiliriz. Toplu taşıma sistemleri, ancak gidilen mesafeye göre adil ücret tarifesi uygulandığında anlamlı olur. Tramvayla birlikte, İzmit’te de artık kademeli sisteme adım atmanın zamanı gelmiştir.

Bir konu daha var. Bizim kentimizde toplu taşımada tam bilet ücreti ile öğrenci ücreti arasındaki oran da adil değil. Toplu taşıma sisteminde en çok seyahat eden grup, öğrencilerdir. Tramvayın devreye girmesiyle öyle sanıyorum ki, özellikle Cumhuriyet Mahallesi’ndeki okullar için, yakında tamamlanacak Yenimahalle’de eski Cezaevi yerindeki okullar için, velilerin servis aracı tutmasına, servis parası ödemesine gerek kalmayacaktır. Tramvay sisteminde öğrenciler için çok uygun koşullu abonman bilet tarifeleri açıklanabilir. Böylelikle, öğrencilerin ailelerine olan ulaşım yükü azalır, şehir için de servis aracı trafiği biraz rahat eder. Eminim, bütün bunları tramvay ücret tarifesi üzerinde çalışan Büyükşehir yetkilileri de düşünüyorlardır.

Kaynak :İsmet ÇİĞİT – www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.