Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı İçin Çalışmalar Başlıyor

Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı İçin Çalışmalar Başlıyor :350-400 kilometre arasında bir sürate sahip olacak süper hızlı tren hattı için çalışmalar başlıyor. İzmit-Köseköy arasındaki 11.5 kilometrelik alanda zemin iyileştirme çalışması yapılacak. İhalesi yarın…


AKP’nin 2015 seçim beyannamesinde yer verdiği süper hızlı tren projesi için düğmeye basıldı. İstanbul-Ankara arasında inşa edilecek ve 350-400 kilometre hıza ulaşacak olan süper hızlı tren çalışmaları kapsamında İzmit-Köseköy arasında yer alan 11.5 kilometrelik hatta JET Grout kolonu çalışması yapılacak. Zemin düzeltme ve güçlendirme çalışması olarak Jet Grout için T.C Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) 1. Bölge Satın Alma Ve Stok Kontrol Servis Müdürlüğü yarın ihaleye çıkacak. Saat 14.00’te gerçekleştirilecek ihaleyi alan firma kısa süre içerisinde çalışmalara başlayacak.

MALİYETİ 5 MİLYAR
Çalışmalar sonrasında hızlı tren hatlarına bir yenisi daha eklenecek. İstanbul ve Ankara arasını 1.5 saate kadar düşürecek yeni bir ‘Hızlı Tren Hattı’ devreye alınacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamladığı yeni hat, Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek. Saatte 350-400 km hıza kadar ulaşacak trenlerin kullanılacağı YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kilometreyi bulması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere söz konusu hatla ilgili AKP’nin seçim beyannamesinde “Ankara ve İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesini, YİD modeliyle gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarını yürüteceğiz” ifadeleri yer almıştı. ‘Süper Yüksek Hızlı Tren’ projesinin toplam maliyetinin 5 milyar doları bulması bekleniyor.

İhale ilanına ulaşmak için TIKLAYIN

Kaynak : www.kocaelibarisgazetesi.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar