Arapoğlu’ndan YHT UyarısıArapoğlu’ndan YHT Uyarısı :Şehir Plancıları Odası Sakarya İl Temsilcisi Oya Arapoğlu, “YHT güzergahının bilimsel ve teknik veriler altında yeniden değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Yüksek Hızlı Tren güzergahının Sapanca’dan geçen bölümünde yapılan değişikliklerin bilimsel ve teknik gerçeklerle uyuşmadığını savunan Arapoğlu, güzergahın mevcut yerleşimin dokusuna da zarar veren bir çok kararı içerdiğini belirtti.

TÜNEL GEÇİŞİ

“Kağıt üzerinde belirlenen güzergah uygulama projeleri hazırlanmadan imar planlarına aktarıldı. Plan hakkında Sapanca halkı yeteri kadar bilgilendirilmedi bu konuda toplantılar yapılmadı” diyen Arapoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sapanca-Doğançay arasında yapılması planlanan “Tünel geçişi”nin belirlenmesinde yer, bilimsel veriler (fay hatları, yer kaymaları, zemin yapısı, yeraltı su kaynakları vs.) araştırılmadan tünel hattı kağıt üzerinde çizilmiştir. Doğançay’dan başlayan “Tünel girişi” Akçay Mahallesinde çıkmakta Akçay Deresini viyadüklerle geçerek tekrar tünele girmektedir. Akçay 1. Derece sit alanı olmasının yanında hattın buradan geçmesi “Görüntü ve gürültü kirliliğine” neden olacaktır. Akçay’dan başlayan tünel Kuruçeşme Mahallesinde “Sarpdere yatağı”ndan çıkış almakta ve bir bölümü dere yatağı boyunca devam ermektedir. “Tünel Geçişi”nin uygulama projeleri olmadığından tünelin kesin olarak buradan çıkış alabileceğini söylemek bilimsel olarak mümkün değildir. Örneklerini daha önce Bilecik ve Bursa kentlerinden geçen tünel geçişli demiryolu hattında yaşadığımız unutulmamalıdır.”

TEM OTOYOLU

YHT hattının TEM Otoyolunun altından geçeceği bölümler olduğunu ancak mevcut durumda bunun mümkün olmadığını savunan Arapoğlu, “Yüksek Hızlı Tren hattının TEM otoyolunun altından geçmesi için gereken yükseklik 10 metredir. (DDY etüt proje daire başkanlığından alınan bilgi) YHT hattının TEM otoyolunun altından geçeceği yere yakın bir mesafede olan Fevzi Çakmak Caddesindeki alt geçidinin yüksekliği 4.50 metredir. Bu durumda YHT hattı ya zemin kotunun altına inecek ya da TEM otoyolu yükselecektir. Karayollarının bile haberinin olmadığı bu geçişin uygulamada nasıl çözümleneceği belirsizdir.

YHT hattının sel, taşkın gibi tehlikelerine karşı çay, dere gibi su akışkanlarından en az 1 metre yukarıdan geçmesi gerekmektedir. Keçi Deresi üzerinden geçecek olan YHT hattı en az 1 metrede bu nedenle yükselecektir.

Zaten YHT hattının zemin kotunun altına inmesi bu bölgenin zemin yapısı açısından mümkün değildir. Yeraltı su seviyesi zemine çok yakındır. Eylül 2015 tarihinde yaşadığımız aşırı yağmurda YHT hattının geçtiği bu alanlar sular altında kaldığı gibi en küçük bir yağmurda da su birikintileri olmaktadır.

Ayrıca bu mevkiden Sapanca ana kanalizasyon hattı da geçmektedir. Zaten sorunlu olan hattın daha düşük kota alınması göl kotu dolayısıyla mümkün değildir. Zira hat çalışmaz ve tersine akış olur” dedi.

5 ADET ÜST GEÇİT

Planlanan YHT hattı sebebiyle ilçede birçok yolun kapanarak, ulaşımın alt ve üst geçitlerle sağlanacağına dikkat çeken Arapoğlu, şunları kaydetti:

“YHT güzergahı zemin kotundan gittiğinde şuan açık olan önemli birçok yol kapanacaktır. Ayrıca YHT hattının her iki tarafı koruyucu elemanlarla kapanacağından karşılıklı geçişler “üst geçit ve alt geçitler” ile sağlanacaktır. Bir örneğini Kırkpınar Didi Otel mevkiinde gördüğümüz YHT üst geçidinden 1.5 kilometre içinde 5 adet yapılacaktır. Yüksekliği 10 metre olan üst geçitlerin yeterli eğime sahip olması için her iki yönde en az 125 metre (toplamda 250 metre) uzunluğunda yapılması gerekmektedir. Bu durumda 10 metre yüksekliğinde 250 metre uzunluğunda beton duvarlar oluşacaktır.

Sadece hattın geçtiği parseller değil bu köprülü yollardan cephe alan parsellerde duvar manzaralı olacaktır. Hatta askıda olan 1/1000 ölçekli uygulama İmar planına göre birçok parselin yol cephesi kapanacaktır.

Mevcut yolların kapanmasıyla buralarda yapılmış olan altyapı tesisleri “su, elektrik, kanalizasyon, doğalgaz, telekom vs.” ve üstyapı tesisleri “asfalt, aydınlatma, yaya yolu düzenlemesi, ağaçlandırma vs.” iptal olacaktır. Bunların bağlantılarının yeniden nasıl yapılacağı projelendirilmediği gibi maliyetinin ne olacağı ve kamuya ne kadar ek külfet getireceği de belirsizdir. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yaşadığı altyapı sorunu yöneticiler tarafından çok iyi bilinmektedir.

Sırasıyla ele alacak olursak;

1.Üst geçit Keçi Deresi Sokak ve Harmanlık Caddesinin kapanmasıyla oluşacaktır. Harmanlık bölgesindeki konutlar TEM otoyolu, eski demiryolu ve YHT yolu üçgenin de sıkışıp kalacaktır. Ayıca 250 metre uzunluğunda olan köprünün kenarındaki parseller nasıl cephe alacaktır?

2.Üst geçit Şayan Sokak üzerinde yapılacaktır. Kardelen sitesinin içinden geçen ve birçok binayı yıkan YHT yolu buradan TEM otoyolu altına girecektir.

3.Üst geçit Sapanca-Adapazarı bağlantısını sağlayan Sakarya Caddesi üzerinde yapılacaktır. Sapanca’nın girişinde doğal güzelliği yansıtan Sakarya Caddesi 10 metre yüksekliğinde ve 250 metre uzunluğunda beton yığınına dönüşecektir. Ayrıca üst geçit ile sanayi kavşağı arasındaki mesafenin azlığı köprü yolunun burada çok dik olacağını göstermektedir. Buda gelecekte sanayi kavşağında çok sık kazalara neden olacaktır.

4.Üst geçit Sapanca’nın Yüzevler, Kuruçeşme ve birçok köy ile bağlantısını sağlayan Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde yapılacaktır. Cadde boyunca sanayi ile İmam Hatip Lisesine (Sarp Dere Köprüsü) kadar olan birçok parselin yol cephesi kapanacaktır. Sakarya Caddesi ile Fevzi Çakmak Caddesinde yapılan üst geçitlerden birbirine yapılan bağlantı yolları ayrı bir soru işaretidir.10 metre yüksekliğinde ki iki köprünün birbirine bağlantısı nasıl sağlanacaktır?

5.Üst geçit Üniversite Caddesi ile Aydınlar Yokuşu Caddesi üzerinde yapılacaktır.

1.Alt geçit İstasyon Caddesi üzerinde yapılacaktır. Lale Otel önündeki alt geçidin iptal edilmesiyle İstasyon Caddesi devamı şeklinde yeni bir geçit yapılacak. YHT hattının her iki yanından gelen yollarda bu geçitte birleşecektir. İstasyon Caddesindeki bir çok binada yol kotunun üzerinde kalacaktır bu parsellere ulaşım nasıl sağlanacak belirsizdir.

Amacının sadece İstanbul-Ankara arasındaki mesafeyi kısaltmak olan YHT hattının mevcut güzergahı sadece 13 dk. kısaltacağı DDY yetkilileri tarafından yaptığımız görüşmelerde söylenmiştir. Sapanca’nın coğrafi özellikleri ve mevcut kentsel yapısı incelenip araştırılmadan kağıt üzerinde alınan bu karardan en kısa zamanda vazgeçilmelidir. YHT güzergahının Sapanca’ya vereceği zararlar çok iyi etüt edilmeli, alt ve üst yapıyı kapsayan uygulama projeleri ve yapım maliyetleri de dikkate alınmalıdır.

Kentimizde tanık olduğumuz 3. Otoyol güzergahında ve Karasu Demiryolu güzergahında yaşadığımız gibi kamulaştırma işleminden sonra uygulama aşamasında geriye dönüşler yaşanmaması için yetkilileri bu konu üzerinde bir daha düşünmeleri gerektiğini hatırlatmak isterim. İleride telafisi mümkün olmayan sonuçlar oluşmaması ve kamu yararı ilkesinin doğru ve yerinde kullanılması nedeniyle YHT güzergahının bilimsel ve teknik veriler altında yeniden değerlendirilmesi ve kamuoyunun bu konuda doğru bilgilendirilmesi gerektiği düşüncesindeyim”

Kaynak : www.sapanca.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.