Kiruna Wagon’un damperli vagon sistemi 2017 İsveç Çelik Ödülü’nde finale kaldı​Kiruna Wagon’un damperli vagon sistemi 2017 İsveç Çelik Ödülü’nde finale kaldı​ :Kiruna Wagon, yüksek düzeyde dayanıklı ve piyasada satılan diğer vagonlara oranla çok daha verimli olan yenilikçi Helix Dumper vagon çözümünü geliştirerek 2017 İsveç Çelik Ödülü’nde finale kaldı.​

İsveç Çelik Ödülü, çelik sektöründe mühendislik ve inovasyon sanatlarını takdir etme amacını taşıyan uluslararası bir ödüldür. 11 Mayıs 2017’de Stokholm’da bir törenle sahibini bulacak olan bu yılki ödül için finale kalan dört şirketten biri de, İsveç’ten Kiruna Wagon.

“Müşterimiz küçük bir tasarım buldu ve bunu büyük ve özel bir vagon konseptine dönüştürmek istedi. Hem 100 tonluk yük taşıma kapasitesine ulaşmak hem de vagonu hafif tutabilmek gibi, aşılması gereken birçok zorluk vardı,” diyor Kiruna Wagon Genel Müdürü Fredrik Kangas.

Sonuçta ortaya çıkan Helix Dumper, yüksek yük kapasitesi ve diğer sistemlerin iki katı seviyesinde saatte 25.000 tonluk tahliye hızı sunan çok hafif bir vagon yapısı oldu.

Tasarımda, gerek vagon yapısında gerekse vagonun üst rayı ve vagon gövdesinin çevresindeki sertleştiricilerde yüksek dayanımlı çelikler yaygın olarak kullanılmış. Tahliye alanındaki iki arkta aşınmaya dirençli çelik kullanılıyor.

“Helix Dumper aşınmayı en aza indirecek şekilde tasarlandı; malzeme seçimimizin bu açıdan da optimum olduğuna inanıyoruz,” diyor Kangas.

Başka sistemlere oranla, Helix için komple bir tahliye sistemi, bir döner vagon maliyetinin 1/7’si düzeyinde kalıyor. Ayrıca Helix, madenin potansiyel enerjisinin bir kısmını, tahliye sırasında vagonu ileri itmek için kullanır. Bu sayede ekstra enerji gerekmez; çok daha az toz oluşur ve hemen hemen hiç gürültü olmaz.

Jüri Kiruna Wagon’u 2017 İsveç Çelik Ödülü’nde şu nedenlerle finalist olarak belirledi:

“Kiruna Wagon, uzun mesafe raylı taşımacılık ve minerallerin verimli şekilde tahliyesi için yenilikçi bir damperli vagon sistemi geliştirdi. Gelişmiş yüksek dayanımlı ve aşınma dirençli çeliklerin kullanılması, çalışma halindeyken döner tahliye için sabit Helix terminalle birleştirilmiş çok hafif vagonların tasarlanabilmesine olanak tanıdı. Neredeyse iki katına çıkan tahliye hızıyla, Helix sistemi tüm klasik çözümlerden daha üstün bir çözüm sunuyor ve yapışkan agregalarla ilgili birçok sorunu çözüyor. Terminal sistemi gerek yatırım gerek operasyon açısından son derece yüksek düzeyde maliyet etkinliği sunuyor.”

20 yıla yakın bir süredir İsveç Çelik Ödülleri, yüksek dayanımlı çeliği tam potansiyeliyle kullanan bir yöntem veya ürün geliştirmiş olan küçük ve büyük şirketleri ve ayrıca kurum ve bireyleri takdir etmekte ve ödüllendirmektedir. Kazanan kuruma, heykeltıraş Jörg Jeschke’nin yapıtı olan bir heykel ve ayrıca SSAB’nin ödül sahibinin seçeceği bir hayır kurumuna bağışlanmasını teşvik ettiği 100.000 İsviçre Kronu değerinde nakit ödül verilecek.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. tonajı fazla darası az.kaliteli malzemeli.maliyet düşük……..bu özellikleri tüdemsaş tülomsaş örnek alarak geliştirmeli ve uygulamaua sokmalı

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.