Tarihte Bugün : 10 Mayıs 1937 Atatürk yaptığı konuşmada…Tarihte Bugün
10 Mayıs 1937 Atatürk yaptığı konuşmada, “Demiryolları bir ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

  1. 10 Mayıs 1937 Atatürk yaptığı konuşmada, “Demiryolları bir ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir.” Dedi ama Hem CHP hemde sonrasındaki demokrat parti büyük önderin bu sözünün tersini yaparak Cumhuriyetin ilk devirlerindeki demiryollarının önemli bir kısmının inşaasını gerçekleştiren, aynı zamanda dünyada havacılık endüstrisinin emekleme döneminde olduğu bir zamanda yolcu, eğitim ve savaş uçağı üretimi yapmayı başaran ve belki de cumhuriyet tarihinin en önemli müteşebbislerinden olan gerçek anadolu kaplanı sevgili NURİ DEMİRAĞ’ a destek vermeyerek bu ülkenin bugün teknolojideki geri kalmışlığının temellerini atmış oldular.

  2. Ancak Gerek demiryolları gerek havacılık teknolojisi konusunda sadece AKP iktidarı 2002 den bu yana birtakım yatırımlar yapıyor bir kısmının meyvelerini görüyoruz (bayraktar, atak, hürkuş, anadolu dizel set, yerli YHT, altay tankı vb.) bir kısmını da ileride göreceğiz. Şu anda bu yapılanlara muhalif kanat yok motoru şurdan kanadı burdan diye eleştiri yapıyor ama onlara şunu hatırlatmakta yarar var. siz cumhuriyetin ilk devirlerinde iktidardayken koskoca teknoloji üreten ve yaratan insanları ve birikimlerini yok ettiniz. bunu unutmayın

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.