TCDD Personel Alımında Engelli İşçilerden Tecrübe İstiyorTCDD Personel Alımında Engelli İşçilerden Tecrübe İstiyor :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve zaman zaman yapılmakta olan işçi alımlarında 1 yıl tecrübe şartı engelli işçi adayları için zor bir durum haline geldi. Engelli vatandaşlara daha fazla destek!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün yaptığı işçi alımlarında raylı sistemlerde 1 yıllık tecrübe şartı engelli vatandaşların şartlarını zorluyor. Tecrübe kazanmak için TCDD’den adım atılmasını bekleyen vatandaşlar engelli alımlarında bu şartın esnetilmesi bekleniyor.

TCDD’nin bir kamu kurumu olması sebebiyle de tecrübe şartını zaten kurumda çalışmadan yerine getirilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorlar. Engelli işçi adayları aynı işçi alımında yer alan eski hükümlü alımlarında herhangi bir tecrübe şartı aranmazken engelli işçi alımlarında yer alan tecrübe koşulundan dolayı başvuru yapamamaktan şikayetçiler.

Eski hükümlü alımlarında tecrübe şartının yer almaması durumunun aynı şekilde kendileri için de uygulanmasını ve engelli vatandaşların da topluma kazandırılmasını talep ediyorlar. Bu şekilde topluma kazandırılacaklarına hayattan küstürülmemesi için seslerinin duyulmasını ve TCDD işçi alımlarında yer alan engelli işçiler için uygulanan tecrübe şartının kaldırılmasını talep ediyorlar.

Birçok kamu kurumu ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinde engelli personel çalıştırılması tıpkı özel sektöre şart koşulduğu gibi kurumlar için de yerine getirilmelidir ve bu şart yerine getirilirken de adayları zorlayıcı hükümler olmamalıdır. Bu konuda TCDD’nin gerekli duyarlılığı göstererek işçi alımlarında tecrübe şartını kaldıracağını düşünüyoruz.

Kaynak : www.mymemur.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.