Moskova-Kazan hızlı tren yolu, bir köprü niteliği taşıyorMoskova-Kazan hızlı tren yolu, bir köprü niteliği taşıyor :Rusya Demiryolları Başkan Yardımcısı Aleksandr Mişarin, Rusya ile Çin arasında yüksek hızlı tren yolu yapım projesinin Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile İpekyolu Ekonomik Kuşağı arasındaki etkileşimin şekillenme sürecine önemli katkı sağlayacağını açıkladı.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) çerçevesinde Sputnik’e konuşan Mişarin, projelendirmesi tamamlanmak üzere olan Moskova-Kazan hızlı tren yolu projesinin, Rusya ile Çin arasındaki yüksek hızlı tren yolu için pilot proje olacağını aktardı.

Mişarin, Rusya ile Çin arasındaki yüksek hızlı iletişimi geliştirme konseptinin zaman içinde Avrupa ile Asya’nın en büyük yüksek hızlı tren yolu sistemlerinin birleştirilmesini öngören küresel bir projeye dönüşebileceğini kaydetti.

Rus yetkili, “Çin kendi benzersiz yüksek hızlı tren yolu ağını oluşturdu. Ülkede şu anda uzunluğu 22 bin kilometreyi aşan yüksek hızlı tren sistemi kuruldu, yine Çin’in çabalarıyla Avrupa’da da ona benzer bir sistem kuruldu. Sadece yolcu taşımacılığı için değil, Çin’den Avrupa’ya ticari ürün sevkiyatı için de kullanılması amaçlanan bu iki sistemin ileride birleştirilmesi planlanıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : © Sputnik/ Ruslan Krivobok – tr.sputniknews.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.