Şanlıurfa Tramvay Projesine Devlet Planlama Teşkilatı İzin Vermiyor

Şanlıurfa Tramvay Projesine Devlet Planlama Teşkilatı İzin Vermiyor : Şanlıurfa’nın en büyük projelerinden bir tanesi olan tramvay projesi ile ilgili konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Devlet Planlama Teşkilatının projeye onay vermediğini söyledi.


Şanlıurfa’nın en büyük projelerinden bir tanesi olan tramvay projesine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi açıklık getirdi. Toplamda 4 etaptan oluşacak olan tramvay projesinin en büyük sorunu ise projenin 4. ayağı olan Abide Kavşağından Osmanbey Kampusuna gidecek olan etabıdır. Geçtiğimzi günlerde Şanlıurfa’da yapılan Fikir Kulübü programına katılan Nihat Çiftçi, bu proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çiftçi yaptığı açıklamada bu tür projelerinin çok yüksek maliyetli olduğunu ve bunlar karşısında Devlet Planlama Teşkilatının sizlerden belirli şartları yerine getirmenizi istediklerini söyledi.Çiftçi, Tramvay projesinde Devlet Planlama Teşkilatının saate 20 bin yolcu taşıma kapasitesi istediğini ve en uzun etap olan Abide Kavşağı- Osmanbey Kampüsü projesinin bunu karşılayamadığından dolayı Devlet Planlama Teşkilatının onay vermediğini belirtti.

Çiftçi, “Tıp Fakültesinin de Osmanbey Kampüsüne taşınması ile insan yoğunluğunun daha fazla olduğu Osmanbey’de Tıp Fakültesine giden hasta ve hasta yakınları sayısının 4 bin civarında ve Üniversitenin öğrenci sayısınında 17 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak günde tramvayla taşınmak istense bile toplam 21 bin kişi taşınacak en fazla oda Devlet Planlama Teşkilatının istediği kapasitenin sadece bir saatine bedeldir. Üniversitenin öğrenci sayısı 17 bin hastane açıldıktan sonra hasta ve hasta yakınları ile birlikte 4 bin civarında hastane ziyareti yapılıyor. 17 bin artı 4 bin toplamda 21 bin kişi yapar. Şimdi öğrenci sabah gider, akşam gelir. Devlet Planlama Teşkilatı raylı sistemlere onay verir” dedi.

‘Saatte bizden 20 bin yolcu kapasitesi istiyor’
“Saatte sizden 20 bin yolcu taşıma kapasitesi istiyor diyen Nihat Çiftçi, “Siz oradan çarşıya günlük hepsini taşısanız daha 21 bin kişi ediyor. Buna devlet planlama teşkilatı onay vermiyor. Neden çünkü çok pahalı ve maliyetli sistemler bunlar. Oraya götüreceğiniz raylı sistemin maliyeti şuan 700 Trilyonluk bir maliyeti var. Bundan dolayı Devlet Planlama Teşkilatı kesinlikle buna onay vermiyor. Biri Üniversiteyi oraya kurmuş uzaklığını hesaplamamış. Uzak olduğu için biri tramvayı gündeme getirmiş ama fizilibetisini hesaplamamış.” diye konuştu.

Kaynak : www.sanliurfaolay.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar