Yarım Kalan Konya-Karaman YHT Altgeçitlerinde Tehlike Çanları

Yarım Kalan Konya-Karaman YHT Altgeçitlerinde Tehlike Çanları :Konya-Karaman YHT çalışmalarının uzaması sebebiyle mağdur olan Çomaklı Mahallesi sakinleri yarım bırakılan alt geçit şantiyesinin biran önce tamamlanmasını istiyor.

Konya-Karaman arasında yapılacak yüksek hızlı tren (YHT) hattında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların ilk aşamasında mevcut demir yolu hattında güçlendirme çalışması ile birlikte eski raylar yüksek hızlı trene uygun hale getirildi. İkinci aşamada ise yüksek hızlı tren hattında yer alacak paralel hat döşemesi gerçekleştirildi. Projenin son adımlarından birisi olarak ise tren yolu hattı boyunca bulunan hemzemin geçitleri alt geçit olarak tamamlamak yer aldı. Konya-Karaman arası yüksek hızlı tren projesinin belki de en zorlu adımlarından biri olan altgeçit çalışmalarında üzerinden neredeyse 2 yıl geçmiş olmasına rağmen bir sonuca tam anlamıyla varılamadı. Konya şehir merkezinde yer alan 2 alt geçit, Aybahçe Mahallesi’nde yer alan 1 altgeçit ve Çumra ilçesinde yer alan altgeçit dışında tamamlanan altgeçit çalışması henüz bulunmuyor.

AÇILMAYAN GEÇİTLER MAĞDUR EDİYOR
Konya-Karaman arası yüksek hızlı tren hattının en zorlu adımlarından olan altgeçit çalışmalarına devam ediliyor. Sürecin zorlu ve uzun geçeceği hat güzergahını bilen vatandaşlar tarafından tahmin ediliyordu. Konya-Karaman arasında yer alan tren yolu hattı, Konya-Karaman Karayolu’na yakın ve paralel uzanıyor. Bu sebeple çalışmalarda altgeçitlerin derinlikleri ve diklikleri ile ilgili çok ince hesaplar yapılmak zorunda kalındı. Bunun yanı sıra yüksek hızlı tren hattının büyük bölümü Konya şehir merkezi ve çevre mahallelerinden, Çumra İlçesinden ve bazı köylerin de içinden geçiyor. Bunların tamamı hattın tamamlanması sürecini uzatan etkenler arasında yer alıyor. Uzayan süreçte ise olan tamamlanmayan altgeçitler sebebiyle, tren yolu hattı çevresinde oturan mahalle sakinlerine oldu. Vatandaşlar mahallelerindeki geçitlerin açılmaması sebebiyle tren yolunu atlayabilmek için uzun mesafeler kat etmek zorunda kalıyor. Örneğin Çomaklı Mahallesi’nden Karaman Yolu’na geçmek isteyen bir vatandaş aracıyla Loras Mahallesi hemzemin geçidini kullanmak zorunda. Bu da mahalleliye yaklaşık olarak 7 kilometrelik bir mesafe anlamına geliyor. Bu sebeple Çomaklı Mahallesi sakinleri ve benzeri konumda olan mahallelerin sakinleri altgeçitlerin tamamlanacağı günü dört gözle bekliyor.

ŞANTİYELER GÖLE DÖNDÜ
Konya-Karaman arasındaki yolcu taşımacılığında büyük bir rol üstlenecek yüksek hızlı tren hattı, çalışmalar süresince büyük mağduriyetleri beraberinde getirdi. Bunun yanında da yarım bırakılan şantiyelerde tehlikeli manzaralar oluşmaya devam ediyor. Hiçbir altyapı çalışması yapılmadan stabilize olarak bırakılan Çomaklı Mahallesi alt geçit şantiyesi bunlardan bir tanesi. Çomaklı Mahallesi alt geçidinde, geçit duvarlarının tamamlanmaması ve bahar yağışlarıyla göle dönen geçit zemini mahalle sakinlerinin hem can hem de mal güvenliğini tehlikeye atıyor. Altgeçit zemininde derinliği 1 metreyi bulan su sebebiyle yaya olarak Çomaklı Mahallesi’nden Karaman Yolu’na geçmek imkansız bir hal aldı. Çomaklı Mahallesi sakinleri araçlarıyla sadece yolun karşısına geçebilmek için yaklaşık 6-7 kilometre yol gitmek zorunda kaldıklarını belirterek çalışmaların biran önce tamamlanmasını istiyor

Kaynak : www.hakimiyet.com

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar