Başkentray Projesi’nde yeni istasyonların montajına başlandı

Başkentray Projesi’nde yeni istasyonların montajına başlandı :Ankara’da banliyö hizmetini metro standardına yükseltecek olan Başkentray Projesi’nde yeni istasyonların montajına başlandı. Yeni rayların da döşendiği Başkentray’da 5 dakikada bir seferlerle günde 200 bin yolcu taşınacak.


TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılının temmuz ayında yenileme çalışmaları başlayan Başkentray Projesi tüm hızıyla sürüyor. Sincan-Kayaş arasında mevcut hatların üstyapı malzemelerinin söküm işleri tamamlanarak alanı genişletilen projede yeni rayların döşenmesine ve istasyonların montajına başlandı. Kayaş-Ankara-Sincan arasındaki mevcut demiryolu hatlarının hızlı tren, konvansiyonel hat ve banliyö hattı olarak birbirinden ayrılması ile tüm istasyon ve peronlar metro standardına kavuşacak. Ankara-Kayaş arasında 2 olan hat sayısı 4’e, Ankara-Marşandiz arasında 4’ten 6’ya, Marşandiz-Sincan arasındaki hat sayısı da 3’ten 5’e çıkacak.

GÜNDE 200 BİN YOLCU

Hat üzerindeki istasyonların tamamı engelli vatandaşların da kullanımına uygun olacak. Yolcu trafiğinin yoğun olduğu Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Mamak ve Kayaş istasyonlarında yolcuların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kapalı istasyon alanları oluşturulacak. Proje kapsamında ayrıca Etimesgut Emirler’e de Yüksek Hızlı Tren (YHT) Batı Aktarma Garı inşa edildi. Yeni Başkentray’da Sincan-Kayaş-Sincan arasında 5 dakikada bir tren işletilecek. Günde 200 bin yolcuya hizmet verecek Başkentray ile Ankara trafiğinin de rahatlatılması amaçlanıyor.

METROYLA DA ENTEGRE OLACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 11 Temmuz 2016’da yenilenmeye başlayan proje için “18 ay sonra Ankaralı vatandaşlarımız raylı sistemle Ankara’nın dört bir yanına ulaşabilecek” demişti. Bakan Arslan ayrıca Başkentray Projesi’nin şehir içindeki mevcut raylı sistemlerle de entegrasyonunun sağlanacağını ifade ederek, Keçiören Metrosu ile Ankara Gar’da, Batıkent Metrosu ile Yenişehir İstasyonu’nda, Ankaray’la ise Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarında bağlantı yapılacağını kaydetmişti.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 


2 Comments

  1. Aslında bu proje devam ederken ek bir revizyonla Kayaş – Elmadağ arası (hatta Kırıkkale’ ye kadar yapılabilir.) elektrikli hale getirilip Elmadağ (yada Kırıkkale)- Polatli (Polatli OSB) arası da işletme yapılabilir.

  2. Başkentray projesi kapsamından yenilenen bazı istasyonlarda yaya ulaşımı tehlike arz edecektir. Örnek olarak Elvankent istasyon inşaatında yapılan merdiven ve asansör, yaya kaldırımının neredeyse olmadığı, Eryaman yönü diyebileceğimiz sağ tarafa inmektedir. Bu tarafta direk bağlantılı herhangi bir yerleşim yeri ve alt geçitle Eryaman yönüne geçişte bulunmamaktadır. Daha inşaat aşamasında bile bir çok trafik kazasına neden olan bu durumun düşünülmediği kanaatindeyim. Standart projeden kaynaklı bu sakıncalı duruma dikkat çekmek isterim.
    Tüm yerleşim ve ulaşım karşı taraf (Etimesgut yönü, banka blokları yönü) içerisinde yer almaktadır. Bu istasyon direk üstgeçit ile karşısında yer alan park alanı ile bağlantılı yapılmıyor. İstasyondan çıktıktan sonra karayoluna inmenin mantığını anlayamıyorum. İstasyonun üstüne çıktıktan sonra karayoluna inmeden, istasyonun devamı niteliğinde bir üstgeçit ile yerleşimin olduğu tarafa geçiş hem güvenlik hem de fonksiyon açısından daha sağlıklı olamaz mı? Böylelikle karayolu ile yayaların bağlantısı tamamı ile kesilmiş olacaktır. Henüz tamamlanmadan bu durumun dikkate alınması için vatandaş olarak tüm yetkililere bu durumu hatırlatmak isterim.

Yorumlar