TÜDEMSAŞ’tan yeni dönemde yeni nesil yük vagonları

Türkiye’deki en büyük yük vagonu üreticisi olan TÜDEMSAŞ, 1939 yılından bugüne kadar 21 binin üze-rinde yük vagonu üretimi ve 343 bin civarında yük vagonunun bakımonarım ve revizyonunu gerçekleştirdi. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Koçarslan, “Son yıllarda yaptığımız yatırımlarla teknik alt yapımızı baştan sona yenilerken çalışanlarımızın mesleki ve teknik eğitimlerini tamamladık. Fabrikalarımızda bulunan boji kaynak robotu, robotlu kumlama tesisi, vagon boyama tesisi ve çok sayıdaki CNC tezgahtan oluşan modern teçhizatımızla yük vagonu sektöründe Türkiye’deki en donanımlı şirketi konumundayız.” dedi.

Koçarslan, 2015-2019 yılları arasında, tasarımdan projelendirilip üretilmesine kadar her anlamda yerli ve milli olacak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, demiryolu araçlarının karşılıklı işletim teknik şartlarına (TSI) uygun 12 farklı tipte vagon ve 3 farklı tip bojinin seri üretimini yapmayı planladıklarını belirtti.

Şirketin TSI sertifikasına sahip olan, Avrupa’nın en hafif ve çok amaçlı vagonlarından Rgns ve tamamen milli bir tasarım olan Avrupa’nın en hafif daralı konteyner taşıma vagonu Sgns, Talns tipi cevher taşıma vagonu ve Zacens Tipi ısıtmalı sarnıç vagonu, sınıfının en iddialı vagonları olarak öne çıkıyor.

Yakında seri üretimine başlanacak yeni nesil yük vagonlarından Kapalı Cevher Vagonu (Talns) ve Isıtmalı Sarnıç Vagonu (Zacens) için sertifikalandırma sürecini tamamlandı. TÜDEMSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı şu bilgileri aktardı: “Milli Tren Projesi’nin üç önemli ayağından biri olan Yeni Nesil Milli Yük Vagonu Projesi’nin proje yürütücüsü Şirketimizdir. 2 yılı aşkın bir süredir yapılan çalışmalar sonucunda Yeni Nesil Milli Yük Vagonu olarak Sggmrs tipi, H-tipi üç bojili, mafsallı, bojiye entegre (kompakt) fren sistemli, konteyner taşıma vagonu yapılmasına karar verilmiştir. H tipi bojisi üretilip, bojinin tüm testleri tamamlanmıştır. Vagon gövdesinin prototip üretimi ve sertifikasyon çalışmaları devam etmekte olup, bu vagondan TCDD’ye 2017 yılında 150 adet üretilecektir.

Kaynak : www.ostimgazetesi.com

 

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar