Yeni İpekyolu Türkiye’yi büyütecek!

Türk-Rus parlamentolar arası dostluk grubu başkan Yardımcısı Savelyev, “’Türkiye bu projeyle(Yeni İpekyolu ile) pazarını ve ihracat hacmini önemli ölçüde büyütecek. Zira bu ulaşım koridoru Türkiye ile Çin arasındaki nakliye süresini 10 güne kadar kısaltacak”


Rusya’nın başkenti Moskova’da 29-30 Haziran tarihlerinde siyaset ve iş dünyası temsilcileriyle analist ve bilim insanlarını bir araya getiren 2. Primakov Okumaları Forumu gerçekleştirildi. Forum için 20 ülkeden 45 önde gelen uzman Moskova’ya gitti. Türk-Rus Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Dmitriy Savelyev, Moskova’daki Primakov Okumaları Forumu’nun ayrıntıları ile ilgili Sputnik’in sorularını yanıtladı.

KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ(YENİ İPEK YOLU) YENİ BİR KÜRESELLEŞME MODELİ

İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol Forumu ile ilgili konuşan Savelyev “Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi, ekonomik anlamda olduğu gibi jeopolitik açıdan da önemli. Zira bu proje, Batı ile Doğu arasında sert bir karşıtlık döneminde ortaya çıktı. Çin, cepheleşme yerine ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri arttıracak bir ulaşım entegrasyonunu öneriyor. ‘İpek Yolu’ küreselleşme için kaynak ve pazarlara serbestçe erişim sağlamaya yönelik yeni bir küreselleşme modeli” dedi.

İPEK YOLU KISA VE YENİ ALTERNATİF YOLLAR SUNUYOR

Savelyev, Kuşak ve Yol projesinin faydalarıyla da ilgili “Bugün Çin’den Avrupa’ya giden yüklerin çoğu deniz yoluyla taşınıyor, bu da çok zaman alıyor. Sözgelimi herhangi bir yük St. Petersburg’a deniz üzerinden 30-40 günde ulaşıyor. ‘İpek Yolu’nun hayata geçirilmesi Çin ile Avrupa arasında yeni ticaret kanalları ve ulaşım koridorları oluşturulmasını sağlayacak. Herhangi bir hükümet değişikliği, savaş veya tarife tartışmasında alternatif güzergâhlar kullanılabilir. Proje ekonomide 21 trilyon dolar değerinde bir artış hacmine, nüfusun yüzde 65’ini, enerji kaynaklarının yüzde 75’ini ve dünya GSYİH’inin yüzde 40’ını kapsayan bir bölgede yeni istihdam alanları oluşturup refah düzeyinin artmasına neden olacak” bilgisini verdi.

ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE YÜK TAŞIMACILIĞI DAHA HIZLI VE KÂRLI HÂLE GELECEK

“Azerbaycan’a, projede önemli bir rol oynaması mı teklif ediliyor?” sorusuna yanıt veren Savelyev, “Başta proje için İran, Irak ve Suriye’den Akdeniz’e giden bir güzergâh söz konusuydu. Ancak bölgedeki savaş nedeniyle bu güzergâhtan vazgeçilmek zorunda kalındı. Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçecek güzergâh daha fazla gelecek vaat ediyor. Azerbaycan’ın Hazar Denizi kıyısında 25 milyon ton kargo ve 1 milyon konteyner kapasiteli büyük bir liman inşa ediliyor. Bakü- Tiflis-Kars demiryolunun inşasının tamamlanmasıyla Çin’den Türkiye’ye yük taşımacılığı daha hızlı ve kârlı hâle gelecek. Azerbaycan bir kez daha ticaret yollarının kesişimi olma yönündeki tarihi namını bir kez daha doğruluyor” yorumunda bulundu.

TÜRKİYE İLE ÇİN ARASINDAKİ NAKLİYE SÜRESİ10 GÜNE DÜŞECEK

Türkiye’nin projedeki rolüne değinen Savelyev, “Türkiye bu proje ile pazarını ve ihracat hacmini önemli ölçüde büyütecek. Zira bu ulaşım koridoru Türkiye ile Çin arasındaki nakliye süresini 10 güne kadar kısaltacak. Ayrıca Türkiye böylece ulaşım, enerji ve altyapı projeleri alanında büyük yatırımları çekebilecek. Yalnızca birkaç yılda İstanbul Boğazı’nda bir demiryolu ve köprü inşa edildi. Bugün Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu inşası projesinde yer alıyor, bu da Ankara’nın İpek Yolu projesinin inşasına yönelik ilgisini gösteriyor” dedi.

Kaynak : Sputnik


2 Comments

  1. demiryolu ipek yolu hayırlı olsun Gec oldu ama işletmecilik hızlanır ve vukuatsız olursa ülkeye maddi ve manevi faydalar sağlar. Kars-Bakü arasi normal(1435mm) hat ise cer etmek yanında tcdd vagonları da gelir sağlayacaktır..Bu güzergahta geniş yol(1520 lik hat) varmı yokmı bellie değil.

Yorumlar