Bir Zamanlar Adapazarı Ekspresi Vardı

AK Parti Türkiye genelinde karayolları, köprüler konusunda olduğu gibi demiryolu konusunda da büyük projeler üretti. “Yüksek Hızlı Tren”i hiç küçümsemiyorum. YHT, Türkiye için büyük nimettir ve yaygınlaşması gerekir.

Ancak şehirlerarası hızlı ve güvenli yolculuk için geliştirilen YHT sistemi ile yakın mesafede bütün yerleşim birimlerine hizmet veren banliyö trenlerinin işlevi çok farklıdır. Birbirlerinin alternatifi değildir. Biri olsun diye, diğerini feda etmek mantıklı değildir.

2014 yılına kadar İstanbul-Adapazarı arasında banliyö treni (Adapazarı Ekspresi) çalışırdı. Pisti trenler. Sık sık arıza yapardı. Güvenli değildi. Serseri çeteleri trenlerin içinde cinayet bile işlerdi. Ama her gün birlerce kişiyi taşırdı. Bu trenler hizmet verdiği için İstanbul’a karayolu ulaşımı bile daha ucuzdu.

Bir okurum, 1970’li, 80’li, 90’lı yıllarda, 2000’li yılların ilk 10 yıllık döneminde Haydarpaşa-Arifiye arasında çalışan Adapazarı treninin tarifesini bulup göndermiş. Bakın banliyö treni İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan kalktıktan sonra nerelerde duruyor:

“HAYDARPAŞA-Söğütlüçeşme-Erenköy-Bostancı-Maltepe-Kartal-Pendik-İçme-Tuzla-Gebze-Diliskelesi-Tavşancıl-Hereke-Kirazlıyalı-Körfez-Seramik-Tütünçiftlik-Derince-Koruma-Kuruçeşme-İZMİT-42 Evler-Köseköy-B.Derbent-Maşukiye-Kırkpınar-Sapanca-Uzunkum-Arifiye-Mithatpaşa-ADAPAZARI”

Tren Adapazarı’ndan İstanbul’a dönerken de aynı duraklarda duruyor. Bütün seferler bütün duraklarda durmuyor. Bazı küçük yerleşim birimlerine trenlerin birkaç tanesi uğruyor. Ama günde 10-12 sefer var. Herkes banliyö trenin hangi istasyona saat kaçta geleceğini, hangi yöne kaçta tren olduğunu biliyor.

Ya şimdi?. Banliyö tren dedikleri seferi yapan tren 5-6 yerde duruyor. Haydarpaşa yok edilmiş. Tren Pendik’e kadar gidiyor.

Banliyö tren ıslah edilebilirdi. Yeni vagonlar, güvenlik görevlileri, temizlik elemanları olabilirdi. Biz YHT yapacağız diye Haydarpaşa’yı iptal ettik. Banliyö treni çalışamaz hale getirdik.

YHT Pendik-Ankara arasında çalışıyor. Bu hatta eskiden de Başkent Ekspresi, Boğaziçi Ekspresi, Anadolu Ekspresi, Ankara Ekspresi, Fatih Ekspresi, Cumhuriyet Ekspresi vardı.

Ayrıca Kurtalan Ekspresi vardı. Pamukkale Ekspresi vardı, Kars Ekspresi vardı.

Üstelik tren yolu İzmit içinde çok uzun bir bölgede tek hatta çalışırdı. Bir demiryolu güzergahında bir bölüm bile tek hat olsa, tren tarifelerini ayarlamak çok zordur.

Bize sahilde 4 hat yapılacağını söylediler. Biri Hızlı Tren yolu, biri Banliyö Tren Yolu, biri yük trenleri yolu olacaktı. Verilen sözler tutulmadı. Şehir trenini de kaybetti.

Her şeyi alıp kaldırsınlar. Bize Haydarpaşa-Adapazarı arasında çalışan 30’dan fazla istasyonda duran treni geri versinler razı değil misiniz?

İsmet ÇİĞİT

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.