Bursa’nın Hızlı Tren Umudu Başbakan’ın İzmir’e Verdiği Sözle Canlandı

Filmi biraz geriye sarıp baktığımızda şunu düşünmemek elde değil: Yıllardır büyük bir umutla tren bekleyen Bursa çok sabırlı kent.
Her şey ortada…
1991 yılında DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde ilk adımları atılan tren bekleyişi büyük bir sabırla sürüyor.
Gerçi…
Proje hızlı trene dönüşüp 2012’de temeli atıldı, ama bu kez de bitmek bilmeyen sorunlara sürekli yenileri eklendiği için, tüm iyi niyetli açıklamalara karşın henüz umut olamadı. Hatta, ödenek tünellerde bittiği için bir türlü gözle görülür seviyeye gelemedi.
Yani…
Bursa’nın hızlı trenle sabır sınavı halen devam ediyor.
İşte…
Böyle bir ortamda Bursa için yeni umut olan, belki de yeni heyecan olacak haber ortaya çıktı:
Başbakan Binali Yıldırım’ın seçim çevresi olan İzmir’e verdiği “İzmir’i otoyoldan sonra hızlı trenle de İstanbul’a bağlama” sözü.
Eğer…
Başbakan Yıldırım sözünü gerçekleştirirse, İzmir-İstanbul hızlı treni Bursa’dan geçecek. O nedenle de Bursa hızlı trene kavuşacak ve bu sayede tren hayalleri gerçekleşecek.
Çünkü…
İzmir’le İstanbul’u birbirine bağlayacak başka yol yok. Güzergahın mutlaka Bursa’dan geçmesi gerekiyor.
Gerçi…
Çanakkale Köprüsü alternatif olabilirdi, ama açık alan uzunluğu fazla olduğu için teknik nedenlerle köprüye demiryolu hattı konulmadı.
Bu da Bursa’yı zorunlu güzergah haline getirdi.
Buna göre…
İzmir’in hızlı treni önce Manisa-Balıkesir üzerinden Bandırma’ya gelecek, oradan da temeli 2012’de atılan Bursa- güzergahından Vezirhan’da Ankara-İstanbul hattına bağlanacak.
O bakımdan…
Ulaştırma Bakanlığı döneminde Bursa’nın ulaşım projelerine ciddi bir ilgi ve katkısına tank olamadığımız Başbakan Binali Yıldırım’ın şimdi İzmir’e verdiği “İzmir-İstanbul hızlı tren” sözünü bir an önce gerçekleştirmesini bekliyoruz.


Kaynak : Ahmet Emin Yılmaz – www.ahmeteminyilmaz.com


Demiryolu Haberleri Ara

1 Comment

  1. Aliağa Bergama İzban hattı hakkında hiçbir haber yoktur

Yorumlar