İzdeniz Grevi ve Tramvay Çalışmaları İzmir Trafiğini Durdurdu

İzmir’deki İZDENİZ grevi nedeniyle alt üst olan trafik, Alsancak’ta tramvay çalışmalarının başlamasıyla tavan yaptı. Günleri yollarda geçen İzmirliler, “Bu çile ne zaman bitecek” dedi


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay hattı projesi nedeniyle sürdürülen çalışmalar Alsancak Gar önünde başladı. Gar önünün kısmen trafiğe kapanmasıyla, zaten İZDENİZ’deki grev nedeniyle arap saçına dönen İzmir trafiği daha da beter duruma geldi. Alsancak Garı’nın bulunduğu bölgeye ulaşan hat imalatları nedeniyle Vahap Özaltay Meydanı’ndan itibaren Atatürk Caddesi’nin TCDD 3. Bölge Müdürlüğü binasına kadar olan kısımda yolun sağ tarafında iki şerit araç trafiğine kapatıldı, trafik akımı tek şeritten sadece Halkapınar yönüne gidiş olacak şekilde düzenlendi. Liman Caddesi üzerinden Konak yönüne gidecek olan araçlar 1. Kordon’a yönlendirildi. Sait Altınordu Meydanı’ndan Halkapınar yönüne gidecek araçlar 1. Kordon ve Konak yönüne dönüş yapamıyor. 1462 sokağın Atatürk Caddesi ile kesişimi araç trafiğine kapatıldı. Araçlara Şair Eşraf Bulvarı’ndan Talatpaşa Bulvarı’na dönüş imkanı sağlandı. Ziya Gökalp Bulvarı’nın Atatürk Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı arasında kalan kısmı, Ali Çetinkaya Bulvarı’na doğru tek yönlü olarak düzenlendi. Konak Kahramanlar taksi dolmuşlarının güzergahları Ziya Gökalp Bulvarı’nın Ali Çetinkaya Bulvarı ile keşisiminde son buluyor ve bu noktadan dönüş bulamıyor. Haftanın ilk gününde kentin en işlek caddelerinden olan Talatpaşa ile Şair Eşrefpaşa Bulvarı’nda uzun araç kuyrukları oluştu. Araç sürücüleri Sevinç Pastanesi önünden Alsancak Garı’na kadar olan 800 metrelik mesafeyi yarım saatte gidebildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun inadı yüzünden 21 gündür devam eden İZDENİZ grevi nedeniyle de vapur seferleri yapılamıyor. Bu nedenle otobüs, metro ve İZBAN’da balık istifi şeklinde yolculuk yapmak zorunda kalan vatandaşlar, yaşadıkları bu duruma isyan ederken, Başkan Kocaoğlu’nun grevi bitirmek için herhangi bir adım atmaması vatandaşların tepkisini çekiyor.

TRAMVAYA TEPKİLİLER
Alsancak’taki trafik sıkışıklığı nedeniyle tepkili olduğunu söyleyen SGK emeklisi 56 yaşındaki Halil Aka, “Alsancak trafiği zaten son günlerde felçti. Şimdi başımıza bu tramvay inşaatı çıktı. Trafik şu an içinden çıkılmaz bir hal aldı. Tramvay tamamlandıktan sonra Alsancak’a hiçbir faydası olmayacak. Daha çok zararı olacak. Daha bitmeden zararını görmeye başladık” dedi. 60 yaşındaki taksi şoförü Ramazan Çabalı, “Alsancak’ta araç kullanmak işkence haline geldi. Her geçen gün trafik daha kötüye gidiyor. Alsancak Gar kavşağına araçlar için alt geçit yapılması gerekiyor. O kadar trafik yoğunluğuna bir de tramvay geliyor. Tramvay çalışmaya başlayınca neler olacak göreceğiz. Taksiye binen müşterilerimiz isyan etmeye başladı” diye konuştu. 23 yaşındaki Yasin Evsen, “Toplu ulaşım araçlarını sıklıkla kullanıyorum. Alsancak’ta yolculuk yapmak işkence haline geldi. Bu trafikte araç kullananlara Allah sabır versin. 1 kilometrelik yolu yarım saatte gidemiyorsunuz” ifadesini kullandı. İzmir’in trafiği sosyal medyaya da yansıdı. Büyükşehir’e mesaj gönderen yeni evli çift, düğün araçlarının arkasına, “Aşkımız İzmir’in trafiği gibi olsun. Hiç bitmesin” yazdı. Bir başka İzmirli ise, “Allah trafikte olanlara sabır versin. İzmir bitik. İzmir iptal” yazısı ile Büyükşehir’i eleştirdi.

FATURA KABARIK
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 21 gündür süren grevle ilgili işçilerle uzlaşmaya yanaşmaması kentteki ulaşım çilesini artırırken zararın faturası da giderek kabarıyor. Günlük geliri 210 bin lira olan İZDENİZ şirketinin zararı 4.2 milyon liraya ulaştı. Dünya Bankası’ndan 117 milyon euroya kredi çekilerek alınan gemiler ise çürümeye terk edildi.

Kaynak : www.sabah.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar