Samsun’da tramvaylar milli yazılımla kontrol ediliyorSAMULAŞ A.Ş Genel Müdürü Kadir Gürkan, kentin en önemli ulaşım şirketi SAMULAŞ’ın 1 gününü dergimize anlattı. Hafif Raylı Sistemi kendi ürettikleri milli bir yazılımla yönettiklerini kaydeden Kadir Gürkan, Operasyon Merkezleri hakkında da önemli açıklamalarda bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hizmet veren SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Kadir Gürkan, dergimize özel açıklamalarda bulundu. Kadir Gürkan, “SAMULAŞ A.Ş., kent içi toplu taşımacılık noktasında Büyükşehir Belediyesinin kendisine tahsis ettiği parkurda, araçlarla Samsun halkına hizmet vermeyi sürdürüyor. Samsun’da hafta içi günlük olarak 600 kişilik taşıma sayısına ulaşıldı. Yeni yapılacak olan Ring Besleme Hatları ile birlikte bu rakamın 70 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bunun haricinde, günlük olarak 12.000 ring ve otobüs taşımacılığı, 1.500 adet otomobil parklanması ve sezonunda ise teleferikle günlük olarak yaklaşık 1.300 yolcu taşımasıyla hizmet veriyoruz” diye konuştu.

06:30’DA BAŞLAYAN MESAİNİN YERİNİ, 24:00’TE TELAŞ ALIYOR
Sabah 6:30’da hizmet vermeye başlayan işletme gece saat 24:00’e kadar devam ettiğini kaydeden SAMULAŞ Genel Müdürü Gürkan, “Gece saat 24:00 olduğunda, ciddi bir telaş ve koşuşturma başlıyor. Hafif Raylı Sistem Trenlerimiz, Bakım Merkezimize alınıyor. Trenlerimizin günlük periyodik bakımları, dış ve iç temizlikleri ve de eğer yaşanırsa oluşan arızalar gideriliyor. Tüm bu işlemlerin ardından sabah saat 06:30’a gelindiğinde, trenlerimiz tekrar hizmet vermek üzere servise hazır hale getiriliyor” dedi.

TREN TAKİBİ İÇİN MİLLİ YAZILIM YAPILDI
Kendilerinin geliştirdiği milli yazılımla tren takip sistemlerini yönettiklerini açıklayan Genel Müdür Kadir Gürkan, “İşletme süresince kullandığımız takip programımız bize aittir. Türkiye’de ilk defa kullanılan inovasyon yapılarak kullanılan bu sistem işle tüm trenlerimizi anlık olarak takip edebiliyoruz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Teknopark’ta faaliyet gösteren bir firmamızla ortaklaşa olarak yaptığımız milli yazılım ile kontrol merkezimiz güçlendi. Emsallerine göre daha düşük bir maliyetle yaptığımız Tren Takip Sistemimiz ile hayal ettiğimizi de alabilecek şekilde bir kurgu sağlamış olduk. Ayrıca bu milli sistemimizle önemli veriler üreterek, farklı mecralarda ve farklı dispeçlerle karar vericilerin karar almasında altlık oluşturduk” diye konuştu.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.samsunhaber.com