Bursaray’daki Güvenlik SorunuAykut Gül’ün kaleminden Bursa’nın gözbebeği raylı ulaşım.

Bursa’da ulaşımın gözbebeği şüphesiz ki raylı sistemler. Özellikle metroyla yapılan seyahatler şehrin toplu taşıma trafiğini yarıdan yarıya indiriyor. Üstelik metro ile istenilen noktaya istenilen vakitte varmak mümkün. Trafik sorununun hiç hissedilmediği bir ulaşım sistemidir. Hal böyle olunca en çok kullanılan toplu taşıma aracıda metro oluyor. Adım başı projelendirilen istasyonlar ve bekleme süresinin az olması da yoğun bir şekilde kullanılmasının en büyük etkeni. Vagonlar hep dolu. Çoğu kez ayakta seyahat etmişizdir. Her şey iyi güzel ama güvenlik sıfır. Bunu neden söylediğimi az çok anlamışsınızdır. Metroya giriş gişelerinde bekleyen güvenlikçilerin keyfi oldukça yerinde. İşte metroda göze çarpan güvenlik sorunlarından bazıları…

BİR: Sözde güvenliğimizi sağlayan çalışanlar, gişelerin bulunduğu yan odada ya oturuyorlar ya da birileriyle muhabbet halindeler. Sözümüz herkes için değil tabi ki de lakin sayı olarak muhabbet edenler daha fazla maalesef.

İKİ: Güvenlikçiler bazı vakitlerde ortada bile yoklar. Bazı yolcular bu durumu fırsat bilip kartlarını okutmadan bile içeriye girebiliyor. Çok kez rast geldim bu duruma.

ÜÇ: Küçük arama dedektörleriyle güvenlik sağlanıyor. Bu işlem belli istasyonlarda var. Çoğu istasyonda yapılmıyor. Yani bir terörist bilindik istasyonlardan değil de ücra istasyonlardan giriş yapsa rahatlıkla hareket edebilir. Bu da yapılan çalışmanın sadece göstermelik olduğunu ortaya koyuyor.

DÖRT: Bazı görevliler fazlasıyla ukala. Yaşlılara bağırıyorlar, çocukları azarlıyorlar ve daha bir sürü unsur. Çoğuna gözümle şahidim.

BEŞ: Ellerindeki ücretsiz kartlarla bazı tanıdıklarını da beleş geçirmeyi ihmal etmiyorlar. Bazı kişilerde çaktırmadan yan bölümden içeriye alınıyor. Hoş bir durum değil.

Bu konular çok önemli. Yarın Allah korusun gerçekleşecek bir terör saldırısında yetkililer hesap veremezler. Verseler de zaten iş işten geçtikten sonra bir anlamı olmaz.

Kaynak : www.bursatv.com.tr