Edirne – İstanbul Hızlı Tren Hattı İhalesi YılbaşındaEdirne İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantısında, uzun süredir Edirne – İstanbul arasına yapılması gündemde olan Hızlı Tren Hattı için yılbaşından itibaren ihaleye çıkılacağı belirtildi…

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu raporunda konuyla ilgili verilen bilgide İstanbul Halkalı ile Edirne hattını bağlayacak ve yeni bir rotada gidecek hızlı trenin saatte 200 km hızla 1 saat 35 dakikalık sürede taşıma yapacağı belirtildi.

İl Genel Meclisi Eylül Ayı Toplantıla-rının 2’nci oturumuna komisyon raporlarının okunmasıyla devam edildi. Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu ile Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu raporları dikkat çekti.

Geçtiğimiz ay Marmara ve Trakya’ya adeta yıkıp geçen dolu yağışının zararı hakkında Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu tarafından sunulan raporda Lalapaşa’da toplam 15 köyde kanola, buğday ve armut ekili 14 bin 660 dekarın zarar gördüğü ifade edildi. Raporda ayrıca hayvanlardaysa herhangi bir zarar olmadığı belirtildi.
Öte yandan mecliste bir diğer dikkat çeken raporsa Edirne’de uzun süredir yapılması gündemde olan Halkalı – Edirne hızlı tren projesi oldu. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından açıklanan raporda proje ihalesine yılbaşı itibariyle çıkılacağı dile getirildi.

“HIZLI TREN PROJESİ BAŞLAMAK ÜZERE”
Komisyon Başkanı Özcan Soyupak’ın okuduğu raporda; “Araştırmamız esnasında ilimiz için müjdeli haber sayılabilecek hızlı tren projesinin başlamak üzere olduğunu, Halkalı – Edirne arasındaki hattın programa alındığını öğrendik” dedi

“İSTANBUL – EDİRNE 1 SAAT 35 DAKİKA”
Hızlı trenin saatte 200 km ile 1 saat 35 dakika seyahat süresi olacağını ifade eden Soyupak; “Yılbaşından itibaren Halkalı – Çerkezköy hattı ile Çerkezköy-Kapıkule hızlı tren hattı ihaleleri gerçekleşiyor. Yeni yapılacak hızlı tren hattı tamamen yeni bir güzergah üzerinde yapılacak olup, seyahat hızı 200 km, seyahat süresi de 1 saat 35 dakika olarak tespit edilmiştir. En az 3 yıl sürecek proje bitiminden itibaren 6 ay boyunca test edildikten sonra hizmete girecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak : hudutgazetesi

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.